Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

MORS Kursu - 2

TA2IH

10 Haziran 2014, 20:07

TA2IH


ALFABE KADAR KOLAY ÖĞRENEBİLİRSİNİZ   - 2

Hazırlayanlar: TALAT TURGAY ( TA4BS ) - İSMAİL İNCE  ( TA2IH )

Her zaman tartışma konusu yaratılan CW haberleşmesinin temelindeki MORS yine her zaman bu engeli arkada bırakanlara değil , aşamayanlara malzeme olmaya devam ediyor. Ben bunu yadırgamıyorum. Morsa karşı olanlara da hak veriyorum. Çünkü onların sorunlarını çok iyi anlıyorum. Bu satırlarım onları bazı kavramlara ikna etmek için kaleme alınmıştır. Ama savaşa giren insanların ne uğruna savaştıklarını bilmesinden yanayım.

Radyo Amatörlüğünün önemli bir sloganı vardır, "TEK DİL , TEK DÜNYA"

İnsanlık tarihinde bu amacı hedefleyip slogan haline dönüştüren bir başka oluşuma rastlamak olanaksızdır. Bu bakımdan uluslararası kurallarda Radyo Amatörlüğü  “ Din , dil , ırk , milliyet ve cinsiyet gözetilmeksizin yapılır “ kuralı vardır. Bu konuda kendimize alışkanlıklar sağlayarak Amatör Radyo çalışmalarımızı  din , ırk ,  milliyet ve cinsiyet konularından uzak tutuyoruz.

Derin düşünürsek, bunların hepsinin insanları birleştirici değil ayırıcı etkenler olduğunu hemen fark ederiz. Fakat dil de ayırıcı bir etken. Haydi diğer konuları ağzımıza bile almayalım ama peki dil birliğini sağlayamazsak nasıl haberleşeceğiz? İşte bunun içinde ortaya bir çözüm konmuştur. Uluslararası bir dil yaratmak. Bu da başarılmıştır ve 2-5 karakterden oluşan “kod” ortaya çıkmıştır. Ama morsa karşı olanlar farkında bile olmadan  bu başarıyı baltalamaktadırlar ve tek dilin İngilizce olmasına dolaylı olarak katkıda bulunmaktadırlar.

Bir “selam” sözcüğünü kaç dilde söyleyebiliriz ?  Bunu saymamız bile olanaksız. Ama dünya ülkeleri arasında hangisi olursa olsun o ülkenin Radyo Amatörüne “73” sinyali göndermekle tüm dil sorununu ortadan kaldırabiliyoruz. Dünya Radyo Amatörleri arasında herkesi İngilizce öğrenmekle zorlamak doğru bir davranış mı ? Daha doğrusu “Dil gözetilmeksizin” ve “Milliyet gözetilmeksizin” kuralına ters düşer. O zaman nerede kaldı tek dil tek dünya amacı?

İşte bu duruma tek karşı koyan Mors’tur. “73” sözünü İngilizce söylemek zorundayız. Ama mors işin içine girince sadece “ da da dı dı dıt , dı dı dı da dah “ olur. Yani sadece bir “melodi”  Bu melodiyi dünya ülkelerinden hangi Amatöre iletseniz aynı anlamı alır !...

Şimdi, bir Afrikalı ile QSO yapacaksınız. Afrikalı İngilizce bilmiyor. Siz de bilmiyorsunuz. Nasıl gerçekleşecek bu QSO ? Böyle bir QSO ancak ezberlenen metinlerle olur. “Canım, Afrikalı olmayıversin, bu önemli mi?” sorularını duyar gibi oluyorum. O zaman size soruyorlar “Niçin Radyo Amatörü oldun ?” Bu soruya yanıt vermemiz gerekmiyor. Çünkü sadece “telsiz” kullanabilmek için Radyo Amatörlüğünü bir araç olarak kullanmayı hedeflediğinizi anlayanlar anlıyor. İşte burada “ Gerçek Radyo Amatörü” tanımının neden kullanıldığı ortaya çıkıyor.

“Efendim, bir tek selam ise ne önemi var” diyebilirsiniz. Hayır !  Bu da yanlış, ben mors bildiğim için İngilizce bilmeyen Ugandalı bir Radyo Amatörü ile sohbet edebiliyorum. Bu sohbeti “kod” olarak tanımlanan kısaltmalarla yapıyoruz. Ama bu kısaltmaları “SSB-USB,LSB” olarak kullanmam olanaksız. Basit bir cümle “Umarım tekrar görüşebiliriz”. Bunu İngilizce bilmeyen ben ve İngilizce bilmeyen Ugandalı birbirimize nasıl söyleyebileceğiz. Hiçbir zaman söyleyemeyiz. Çünkü “CUAGN” yi hiçbir dilde telaffuz edemezsiniz. Ama Mors bilirseniz bu karakterleri   C-U-A-G-N olarak gönderirseniz. , ardından alacağınız yanıt  O-K-I-H-P-C-U-A-G-N  olur. Anlamı “Tamam, ben de tekrar görüşmeyi umarım” olur.

(devam edecek)

Bu haber 1357 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.