Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

MORS Kursu

TA2IH

07 Haziran 2014, 14:23

TA2IH


ALFABE KADAR KOLAY ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Hazırlayanlar:Talat TURGAY (TA4BS) – İsmail İNCE (TA2IH)

Radyo Amatörü arkadaşlarımızın Mors öğrenme çabaları söz konusu olduğunda ilk aşama olarak bir maniple edinmenin gereği duyuluyor. Aslında bunun mors öğrenmek için öyle pek bir acelesi de yok. Ancak öğrenme azmini yüksek tutmak açısından el altında bir maniple olması yararlıdır. Bunu neden bu şekilde yorumluyoruz? Çünkü mors göndermek almaktan on kat daha kolay olmaktadır.

Göndereceğiniz karakterler zaten aklınızda oluyor. Geriye sadece elinizi manipleye alıştırıp düzgün, istikrarlı bir armoni sağlayabilmek kalıyor. Bu da bir iki gün gibi kısa bir çalışma sonunda gerçekleşebiliyor. Bu aşamada mükemmel bir maniple edinmek gereksiz. Herkes kesesine uygun fiyatlarda maniple edinebilir. Hatta altın kaplama maniple bile üretilip pazarlanmaktadır.

Bizim özellikle dikkat etmemiz gereken husus maniplenin modelidir. Hepimizin bildiği gibi klasik bir model olan düz maniple amacımıza en uygun olandır. Bu aşamada çok yüksek hızlara çıkma olanağımız olmadığından basit bir maniple hiçbir zaman bizi mahcup etmez. Ancak çok daha yüksek hızlara ulaştığımızda daha rahat ve daha hassas maniple arayışına girebiliriz . 

Bir diğer model de bazılarının  “çırpma“ bazılarının da  “çarpma“ dedikleri bir model vardır. Rus veya Amerikan salatasında olduğu gibi bu modelde de kaynak anlaşmazlığı vardır. Aynı mayonezli salataya Ruslar Amerikan salatası derken Amerikalılar da Rus salatası demektedirler. İşte bu maniple modeline de nedense kimse sahip çıkmıyor. Ruslar Amerikan maniplesi derken Amerikalılar da Rus maniplesi diyorlar.

Her ne maniplesi olursa olsun , bizim bu aşamada bu modelden uzak durmamızda yarar vardır. Çünkü bu manipleyi kullanmanın esas amacı daha yüksek hızlara ulaşabilmektir. Ben ilk incelediğimde yeni öğrenenler için son derece düşük olan hıza hiç yatkın bulmadım,  hatta çarpma maniple ile düşük hızda göndermenin zor olduğunu farkettim. Bunun diğer bir dezavantajı QSO içinde bir anda hız değiştirme olanağınız olmuyor. “ Hızını düşür veya hızını arttır “ talebi geldiğinde ara verip ayar yapmanız gerekiyor.

Bir diğer hususta elektronik manipledir. Bu maniplede  “ dıt   ve  dat “  seslerinin birbirlerine oranlarına dikkat etmemiz gerekmiyor. 1/3 oranını , siz ne kadar kararsız olursanız olun kendisi ayarlıyor. En büyük avantajı darbe sayınızı minimuma indiriyor. Çarpma maniplede parmağınızı tuttuğunuz sürece azalan bir ivme ile dıt ve dat sesleri tekrarlanıyor ve sönerek kesiliyor.Elektronik maniplede bu kesilme yok . Parmağınızı dıt ve dat tuşunda tuttuğunuz sürece tekrar yapıyor. Ayrıca her iki tuşa bastığınızda bir salınıp gerçekleştiriyor . dıt  dat   dıt  dat   dıt dat tekrarı yapıyor. C karakterini göndermek için tek bir hareket yapıyorsunuz . İki parmağınızı iki tuşa bir kez ve daha uzun süre basmakla  “ da  dı da dıt “ sinyalini gönderebiliyorsunuz. Düz klasik maniple kullanıp buna alıştıktan sonra Çarpma ve elektronik manipleye hemen geçme olanağınız yok . Çünkü çok farklı bir çalışma stili olduğundan alışkanlık kazanmak için uzun süre çalışmanız gerekiyor.

Sınav anında karakterleri nokta ve çizgi olarak düşünmek size çok şey kaybettirir.Bir karakter kaçıran aday  o karakterden aynı anda ayrılamamakta , düşünmeye devam etmekte ve arkasından gelen sonraki karakteri de kaçırmaktadır. Bu durum karşısında ilk kaçırdığınız karakteri düşünmeyin, hemen boş bırakın (veya bir işaret koyun) , sonraki gelen karakteri kaçırmama çabası gösterin . Hiçbir zaman unutmayın , sınavda hedeflenen puana ulaşmak için birkaç yanlış hoşgörüyle göz ardı edilebilmektedir. Dikkat çekici olay o karakteri boş bırakmış olmamızdır.

(devam edecek)

Bu haber 2170 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.