Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Wouxun KG-UV8D

TB2BKK

01 Ocak 2016, 18:08

TB2BKK

WOUXUN KG-UV8D - KG-UV8D Plus İncelemesi

WOUXUN hakkında...


Quanzhou Wouxun Electronics Co. Ltd. 2000 yılında Çin'de Quanzhou şehrinde kurulmuş. Sloganlarını; “kalite ve müşteri memnuniyeti” olarak belirlemişler. Üretim tesislerinde ISO9001 standartında üretim yapmaktalar. Müşterilerinin en iyi ücrete en iyi cihazı alabilmeleri için çalıştıkları iddiası ile ticari faaliyetlerine devam ediyorlar. Kendi markasının peşinden koşmak isteyen girişimci ruhlu zihniyetler ile de işbirliği yaparız icabında şeklinde de yaklaşımları mevcut. (Aynı kasa yada makyajlı kasa içinde aynı anakart ile farklı markaların karşımıza çıkması zamanla hangisinin orjinal olduğu konusunda algı yanıltması yapabiliyor. Bu yolla satışın arttırılması hedefleniyor fakat marka değeri feda ediliyor...)

Kendilerini tanıtırken 30'dan fazla yüksek nitelikli teknisyen ile AR-GE departmanı, sistem mühendisleri ve donanım-yazılım tasarımcılarını istihdam ettiklerinin altını çizmişler. Ürettikleri teknolojinin fikir ve mülkiyet haklarının yanı sıra uluslararası pazar ağını genişletebilmek için yurtdışı bazı kalite standartlarını dahil ederek üretim yapıyorlar (Örneğin Amerikan askeri standartı olan (MIL-STD-810F) gibi) CE ve FCC sertifikaları mevcut. (yazıyı uzatmamak adına bunların detayına girmeyeceğim). Yönetimi, AR-GE departmanı ve teknisyenlerinin yanı sıra test ekipmanları ile “kazan-kazan” ilşkisi üzerinde müşteri memnuniyetini yakalamak istiyorlar.

WOUXUN KG-UV8D

Kutu içeriği: Cihaz, 1700mAh Li-Ion batarya, 21cm anten, şarj tablası, bel klipsi , el kayışı, kulaklık

Anten, Wouxun markasının önceki modellerinde kullanılan ile aynı boyda ama "jop" tabir edilen esnek plastik kaplamalı, SMA erkek konnektör ile sonlanan bu anten saha testlerinde başarılı sonuçlar almış. Cihaz elde rahatsız edici bir his uyandırmıyor ve ağırlık dengesinin yerinde olduğunu söyleyebiliriz. İlk defa büyük ekranlı bir el cihazı deneyimi yaşıyorsanız başından size olumlu etki yaratıyor. Cihazın üstünde bulunan güç anahtarı- ses ayarı ve hemen yanında bulunan kanal-step ayarlayan topuz bulunmakta. Programlanabilir yan butonlar ve firmanın diğer modelleri ile uyumlu program kablosu girişi mevcut. Abi hepsini boşver feneri var mı feneri ? :) o da mevcut... Kanal isimleri için 8 karaktere kadar isim atamak mümkün. Bunun için A-Z, 0-9 ve 25 özel karakter kullanabiliyorsunuz. Tek tuş ile VFO-MR modları arasında, kanal adı, numarası, frekans yada vfo modu seçeneklerinden istediğinizi kullanabilirsiniz. 999 kanal hafızası pek çok Çin menşeili cihaza göre oldukça büyük. Teknik detaylarını tablo olarak vereceğim için ayrıca yazmıyorum.

Wouxun KG-UV8D ilk geniş ve renkli ekranlı el cihazı, duyurduklarında yarattığı heyecan ve bekleyiş süresi, karşılaştırılamaz olsa da bana Play Station kuyruklarını anımsatmıştı. Cihazın dağıtımını takiben bizde ve yurtdışında yoğun ilgi gördü. Hem büyük ve renkli ekranı ile hem de çift opsiyonlu dublex cross band repeater özelliği ile beklentileri yüksek seviyeye çıkardı. Tüm bu özelliklerin 110-170 usd bandında bir cihazda toplanıyor olması heyecanı körükledi. Şuraya kadar yazdıklarım deneysel bir cihazın habercisi idi ve öyle de oldu.

UV8D ve UV8D Plus, UV9D'nin çıkması ile birlikte tamamen evrimini tamamlamış oldu. Fakat bu cihazın gelişim süreci pek çok amatörü hem cihaza hemde markaya karşı soğuttu. Cihaz, fiziksel özellikleri ve yazılımı gereği firmware yükseltme desteği sağlamıyor. Yani firma model üzerinde bir düzeltme yapıp uyguladığında yeni cihaz satın almak zorunda kalıyorsunuz. Mevcut cihazınızı yeni versiyona yükseltmek mümkün değil. Cihaz V1.01, V1.02, V1.03'dan başlayarak V1.06'ya kadar firmware güncellemesi gördü, başından sonuna modelin takipçisi iseniz 6 adet düzeltme görmüş cihaz almak zorundaydınız, en sonuncuyu mükemmel kabul edersek 5 diyelim... Bu serüven, cihazın deneysel bir ürün olduğunun altını çizdi. Aksini iddia eden elbette vardır, saygı duyarım.

Yeri gelmişken; internette araştırınız, kullanan arkadaşlarınıza sorunuz  V1.01 den V1.06 ya dek uzanan güncellemelerde hangi hatalar düzeltilmiş yada ne iyileştirme yapılmış bilen var mı ?. Ben merak edip firmaya sordum, aldığım cevap “Anlayışınıza sığınarak bu bilgiyi sizinle paylaşmamız mümkün değil” oldu. Bu inceleme yazısını kolaylaştırması açısından çok sevindirici bir cevap. Para ödeyerek kullananlar için bence asla kabul edilemez.

Versiyon konusunu çok uzattık farkındayım ama cihazın stabilitesi konusunda da insanı muallakta bırakıyor, şöyle ki; açınız üreticinin sitesini, ne UV8D modelinde ne de UV8D Plus modelinde 2,5 step bulamazsınız. Miklor ve birkaç farklı noktadaki yorumlar, V1.02'den başlayarak 2,5 step konusunun çözüldüğü yönünde görüşe sahip. V1.02 versiyona sahip bir cihazı kontrol ettik 2,5 step yoktu. Elimizde serinin tüm cihazları olmadığı için diğerlerini kontrol edemedik...

Dublex cross band repeater ve büyük renkli ekranı beslemek üzere seçilen 1700 mAh gücünde batarya elbet saha kullanıcılarını üzdü. Daha sonra 2600 mAh (BLO-009) gücünde bir batarya ürettiler. Bence  bu “high capacity” batarya da cihazın tüketimi için hala tartışılır, diğer firmalar yüksek kapasite ölçüsü olarak 3600-4000 mAh sınırına çoktan ulaştılar.

Bir el cihazının Dublex cross band repeater özelliğine sahip olması ne kadar önemlidir ? Bir cevabınız varsa lütfen yorum bölümünde paylaşınız. İyi ihtimalle 2600mAh batarya ile desteklenen bir el cihazında dublex cross band repeater, diğer el cihazlarının saha verilerini gözlemek için pratik bir çözüm olarak kullanılabilir. Yani görev tanımından öte bir test aracı olmaktan ileri anlam yükleyemiyorum. Olması kötü mü ? Elbette hayır, kullanılabilir mi ? Tartışılır. Hakkını yemeyelim cihazda hemfikir olunan konulardan biri de dublex cross band repeater özelliğinin sorunsuz çalıştığı yönünde. Bu kullanımı opsiyonel bir seçenek olduğu için cihazda bulunması kimseyi rahatsız etmez. Ama renkli büyük ekrandan kaçamıyorsunuz. Pek çok UV8D kullanıcısına “Renkli büyük ekran ne kadar vazgeçilmez ?” sorusu sorulduğunda, görsellikten öte işlevsel bir açıklama getiremiyorlar.

Ses kalitesi ve düzeyinin tatmin edici va hatta başarılı olduğunu pek çok amatör kabul ediyor. Ama bu kıyaslamanın ardında 6D ve 1P olduğunu söylersek daha objektif bir değerlendirme olur. Yine genel bir eleştiri olan tarama hızının düşüklüğü, pek çok Çin bazlı modelin ortak problemi. Bunu da UV8D'ye mal etmek haksızlık olacak.

Madem iki farklı model var farkı nedir ? Aşağıdakiler KG-UV8D Plus modeline eklenmiş olanlar.

1 Voice Compander (Kısa anlatımı ile sesi sıkıştırarak göndermek, bunu karşılayan cihazın çözerek açması olayı. Çevresel gürültünün en aza indirilmesi kulanımındaki temel ama trunk sistemlerde daha sık karşımıza çıkıyor )
2 Non-Standard CTCSS/DCS (ctcss 62-260MHz arası standart dışı ton yazabiliyorsunuz, dcs için 0-777 aralığında standart dışı ton yazabiliyorsunuz.) (Aynı zamanda bunu destekleyen röle yok ise simplex kullanımdan öte bir anlam ifade etmiyor demek.)
3 Scrambler (ses karıştırıcı)
4 Ekran ışığı düzeyini ayarlayabilme.
5 Kayıt edilebilir 20 FM hafıza.
6 Açılış ekranında değiştirilebilir mesaj. (Plus olmayan modellerde de bu özelliği gözlemlediğimizi not düşelim)

Yurtdışında durum nedir;
Eham'da 5 üzerinden 2.9 gibi ortalama not almış. Pompalanan beklentiye verdiği cevap ile örtüştüğünü düşünüyorum. Cihazın diğer Çin malı modellere göre ucuz olmadığını bu fiyata saygın bir markadan, kendini ispatlamış dual cihaz alabileceğiniz söyleniyor (FT-60'dan bahsediliyor).  
V1.03 için yinelenen bir squelch sorunundan bahsediliyor. Bu versiyonda 1-9 arası squelch seçeneklerinden hiçbirinin diğerinden farklı bir tepkisi yok deniyor.
Bizde karşılığı olmayan türden yorumlarda var fakat çok uzadı yazı onlardan bahsetmeyeceğim...  

Aşağıda her iki modelin üretici web sitesinde verilen datalarını ekledim, birbirinden farklı olmadığını göreceksiniz, KG-UV8D Plus'a eklenmiş 6 maddeyi yukarıda sıralamıştık. __bitti__ 73.


KG-UV8D KG-UV8D Plus
Frequency Range Suitable for different countries or areas Suitable for different countries or areas
Step 5KHz/6.25KHz/10KHz/12.5KHz
25KHz/50KHz/100KHz
5KHz/6.25KHz/10KHz/12.5KHz
25KHz/50KHz/100KHz

Channel number 999 999
Work mode F2D/F3E F2D/F3E
Operating temperature -20℃~+40℃ -20℃~+40℃
voltage 7.4VDC 7.4VDC
Antenna resistance 50Ω 50Ω
Weight 490克 490 g
Size 124.5X61.5X33.8毫米 124.5X61.5X33.8 MM

Receiver
  wide narrow wide narrow
Adjacent Channel Selection ≥70dB ≥60dB ≥70dB ≥60dB
Inter-modulation ≥65dB ≥60dB ≥65dB ≥60dB
Spurious Response ≥70dB ≥70dB ≥70dB ≥70dB
Audio Response +1~-3dB(0.3~3KHz) +1~-3dB(0.3~2.55KHz) +1~-3dB(0.3~3KHz) +1~-3dB(0.3~2.55KHz)
Signal to Noise Ratio ≥45dB ≥40dB ≥45dB ≥40dB
Audio Distortion ≤5% ≤5%
Audio Power 主机≤500mW Main ≤500mW
Sensitivity UHF/VHF:0.25µV(12dB SINAD) UHF/VHF:0.25µV(12dB SINAD)

Transmitter
  wide narrow wide narrow
Output Power 1W/5W(VHF) 4W/1W(UHF) 1W/5W(VHF) 4W/1W(UHF)
Type of Modulation 16K F3E 11K F3E 16K F3E 11K F3E
Adjacent Channel Power ≥70dB ≥60dB ≥70dB ≥60dB
Spurious Response ≥60dB ≥70dB ≥60dB ≥70dB
Audio Response +1~-3dB(0.3~3KHz) +1~-3dB(0.3~2.55KHz) +1~-3dB(0.3~3KHz) +1~-3dB(0.3~2.55KHz)
Max Frequency Deviation ±5KHz ±2.5KHz ±5KHz ±2.5KHz
Frequency Stability ±2.5ppm ±2.5ppm
Audio Distortion ≤5% ≤5%


Kazım Koray, tb2bkk
tb2bkk@gmail.com

Bu haber 2380 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.