Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Baofeng UV-82

TB2BKK

17 Aralık 2015, 18:56

TB2BKK


BaoFeng tamam ama Pofung nedir ?

Fujian Nanan Baofeng Electronic Co. tarafından kurulmuş kardeş firmadır. Üretici bu markayı çoğu müşterinin yaşadığı telaffuz zorluğu nedeni ile oluşturdu. Uluslararası pazarda bu markayı kullanmayı düşünüyor. Tüm ürünleri yavaş yavaş bu marka altında toplamayı planlayan firma, iç pazardaki ismini değiştirmeyecek. Hızlı büyüyen ve hesaplı cihaz üreten bu firma birtakım gerçekleri atlamış gibi görünüyor. Dünya üzerinde bu tip bir araştırma var mı bilmiyorum ama amatör telsizcilerin (1*)yaş ortalaması wiki'de okuduğum bir yazıya göre oldukça yüksek. Yaş ortalaması yükseldikçe edinilen alışkanlıkların firmanın düşüncesi ile çeliştiğine inanıyorum. Zaten uzun zaman önce aldıkları bu kararı efektif bir biçimde uygulayabildiklerini düşünmüyorum. Sonuç olarak Baofeng yada Pofung; model anlamında aynı tezgahtan çıkıyor.

(1*) Neden çok yaşlıyız :), Çoğu ülkede amatör telsiz operatörü olabilmek için asgari bir yaş sınırı bulunmamakta. Her geçen yıl operatör sayısı artmasına rağmen yaş ortalaması oldukça yüksek. Yaş ortalaması ve kazanç düzeyinin yükselen çizgisi ile ekipman maliyetleri göz önüne alındığında bu durumu açıklamak mümkün. Bireysel olarak maliyetli bir hobi olan telsiz operatörlüğünün yaygınlaşması için pek çok ülkede dernek türü oluşumlar mevcut. İmece usulü tek noktada toplanan cihazları daha çok amatör kulanarak tecrübe edebiliyor.


UV-82 / 82X / 82C / 82HP

4 Farklı seçenek ile piyasanın tutulan cihazını inceleyeceğiz, bu ürünlerinin tamamının kutu içeriği benzer bu nedenle hepsi için tek tek yazmak yerine tümü için tek liste yapalım;

    Kutu içeriği: Cihaz, 1800mAh Li-Ion batarya, anten, şarj tablası, adaptör, bel klipsi , el kayışı, kulaklık

Bu 4 versiyon benzer özellikler taşıyor içlerinde en aykırı ve amatör kullanıma uzak olandan başlıyorum, aynı teknik detayları tekrarlamayacağım oldukça uzun bir yazı oldu kimseyi yormak istemem.

UV-82C (Commercial) versiyonu amatörlere yönelik üretilmemiş, ticari kullanıcılar için düşünülmüş bir ürün. Kanal değiştirmek dışında frekans moduna geçmiyor ve cihaz üzerinden yazılı frekanslara müdahale edilmesine izin vermiyor. Lakin bir program kablosu ve yazılım ile bu küçük kilit detaylarını aşmak elbette mümkün. Frekans aralığı 136-174,99 MHz, 400-520,99 MHz olan cihaz UHF 4watt, VHF 5 watt güçle çıkıyor. Ticari bir model olduğu için çift PTT seçeneği kapatılabilir olarak opsiyonladırılmış. Alıcı hassasiyeti mükemmel olarak değerlendirilmiş ama neye göre mükemmel olduğu izah edilmemiş, muhtemelen biraz şişirmek için her cihaz için sarf edilen cümlelerden.

Cihaz Amerikadaki FCC'den Part 90 sertifikalı. Kimdir FCC ? (Federal Communications Commission) Amerika'da 50 eyalette radyo, televizyon, tel, uydu ve kablo ile devletlerarası ve uluslararası iletişim düzenleyen ve sadece senato tarafından denetlenebilen bağımsız bir kurum. Bizdeki BTK'ya tekabül ediyor, ama özgül ağırlığı bizimkine göre oldukça fazla... Cihazların mevcut mevzuata göre teknik ve fiziksel değerlendirmelerini yapıp uygunluk derecesine göre olur veriyor. Demek ki konu cihazımız bu yeterliliğe sahip... Nedir FCC Part 90 gerekliliği derseniz linki aşağıda açıp inceleyiniz.

https://apps.fcc.gov/edocs_public/attachmatch/DA-11-906A1.pdf

Teknik özellikleri UV-82 ile aynı;

Frekans aralığı 136-174,99 MHz, 400-520,99 MHz

Frekans stepleri 2.5, 5, 6.25, 10, 12.5, 20, 25, 30 and 50KHz

128 kayıt edilebilir frekans hafızası

1 watt çıkış gücüne sahip hoparlör

UV-82 İlk çıkarttıkları versiyon UV5R tarzından farklı ilk modelleri, şekil şemal ve kutu içeriği aynı olduğundan UV-82C (Commercial) versiyonundan tek farkı cihazın teknik özellikleri içinde herhangi bir kısıtlama olmaması, aynı frekans aralıkları, step aralıkları, çıkış gücü ve batarya bu versiyonda da mevcut.

UV-82X Amerika için üretilmiş bir versiyon. 1.25 metre bandında çalışmak için en ekonomik seçenek olduğunu söylüyorlar. Aynı step aralıkları, çıkış gücü ve batarya bu versiyonda da mevcut. Frekans aralıkları 136 - 174MHz, 220 - 260MHz şeklinde.

UV- 82HP 4 versiyonun en pahalı ve farklı delikanlısı. Diğer versiyonlarda 2 farklı çıkış gücü seçebiliyorduk. 82HP versiyonunda 3 farklı güç düzeyi seçeneği barındırıyor. 1-5-7 watt seçenekleri ile çıkış yapabiliyorsunuz. Bu yüksek (!) performansı optimize etmek için V-85 ismini verdikleri farklı bir anten kullanmışlar. Step aralıkları ve batarya aynı... 4 versiyon içinde en kapsamlısı; yüksek çıkış gücü, ptt seçeneğini tek olarak düzenleyebilme, istendiğinde vfo modu kapatabilme gibi opsiyonel olarak daha fazla seçeneğe sahip.

Toparlayalım;

Unutmayalım bu bir inceleme, cihazı bir başka cihazla karşılaştırmıyoruz. Bu nedenle “hassas dinleme seviyesi”, “uzun şarj süresi” şeklinde iddialı cümlelere girmiyoruz. “Abi buluduğum yerden mandala asılınca röleyi açıyorum çok güzel cihaz” türü teknik(!) verileri yok sayıyoruz.

Şarj süresi konusu, benim ne kadar yakışıklı olduğum kadar göreceli... 1 watt'lık hoparlörün ses açıklığına göre bile bekleme süresi değişirken bu konuda bir yorum “bence” yersiz olur, 1800mAh batarya kapasitesi günlük kullanım için bence gayet yeterli. Hadi canım sendeciler için opsiyonel olarak satılan yüksek kapasiteli batarya (2800mAh) opsiyonu mevcut ederi 10-12 usd civarında... Bulunduğunuz noktada iş gören en düşük güç seçeneği ile çıkış yapmak hem batarya ömrünü hemde şarj süresini efektif kullanmak için en doğru seçenek.

Kullanım açısından değerlendirildiğinde biraz daha ele oturuyor (neye göre ? UV5R ve benzer kasalara göre), 1 watt çıkış gücüne sahip hoparlörü yükses sesli ortamlarda ihtiyaca cevap veriyor. Çift PTT butonu karışıklıkların önüne geçilebilsin diye sadece bu modelde opsiyonel olarak kapatılabiliyor. Bence gayet doğru düşünülmüş bir opsiyon.

Maliyet açısından 4 farklı versiyonun biri hariç diğerleri ortalama 40 usd civarında sadece HP modeli 70 usd aralığına çıkıyor. Fiyat performans dengesini sağlayan bir cihaz. Yedek parça temini mümkün fakat doğrudan temin süresini göz önüne alırsanız, at, bağışla, devret, seçenekleri ücretsiz :) .

Yurtdışında durum nedir;

Eham'da 48 kullanıcı 5 üzerinden 4.2 ortalama not vermiş. Büyük bir çoğunluğu büyük beklenti içine girmeden değerlendirmede bulunmuş, fiyatına göre gayet başarılı olduğunu hatta bilindik markaların bataryasından bile daha ucuza alınabildiğini yazmışlar... Bir amatör dual bir cihazda nasıl tek offset olur diye çok kötü demiş. Diğeri aldığım cihaz arızalı çıktı diye düşük not vermiş. Cihazı bu paraya aldım ama umduğumu bulamadım diyen, pek yok... __bitti__ 73.


Kazım Koray, tb2bkk

tb2bkk@gmail.com

Bu haber 2261 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.