Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Radyo'nun Tarihi

TA3PK

27 Mart 2014, 16:23

TA3PK


Radyo deyınce akla ilk gelen hatta bulan, ilk uygulamaları yapan NİKOLA TESLA olsa bile  radyoyu ticari bir icat olarak ilk tescil ettirenin MARKONİ olması, radyonun  inanılmaz şekilde kabul görmesini sağlamıştır.

Bütün dünyada kabulu ve hatta uygulamalarının en büyüğü daha sonraki yıllar içersınde, dönemin ileri devletlerinden İngiltere'deki uygulaması cok enteresandır. Kurulu ilk radyo istasyonuları başında BBC gelir ki kuranın da  Markoni olduğu ve inanılmaz gelirler elde ettigi bilinir. Buzdağına çarparak batan  yolcu gemisi uygulamada her ne kadar ilk ölen yolcu adedini verdi ve aynı gün içerisinde gazetelere basılması önemli ise de  bu yeniliğin ilk uygulamasının savaş alanında olduğu gerçeğini bilmenizi isterim.

Osmanlı ordusunun bütün Balkanlarda ve Afrikada varlığını kaybettiği  yıllarda Bugünkü Lİbya da  var olması hatta kendi halkının varlık mücadelesinde, o sıralarda Osmanlı subaylarından Enver Paşa, Mustafa Kemal, Eşref Bey'lerin  İstanbul'da  elbiselerini  çıkarıp  Libya'ya çıkmaları, Berberi kabile (Arap Turk ) karışımı  yöre insanını  örgütleyerek İtalyanları sahılde aylarca  çivi gibi çakmaları esnasında. Karşılarında, savaş alanında ilk olarak kullanılan radyoyu kullanan Markoni muhabere düzeninin de tum ordular duzenine yeni bir sınıf olarak ilk  defa uygulama yeri bulmuş olduğu  önemli bir gerçektir. Bir baska yüz ise ilk kullanılan radyo  Markoni  İtalyan ordusunda  Türk'e karşı Libya'da  Radyoyu kullanmasıdır.
Radyo  daha sonra askeri amaçlarla kullanılırken, aynı haberin karşı  orduda kullanmasını  önlemek için yeni bir sistem geliştirilmesi gerekmiş ve ona da şifreleme denmiş. Talihe bakın onun da en güzel ilk uygulamasını, ABD askeri İtalya'ya cıkarken yapmıştır. Kendi içersinde  hiçbir hak ve hkuku tanımadan  telef ettiği kızılderilileri bu savasta kullanmış, Muhabere yaparken iki cihaza birer kızılderili oturtmak suretıyle de  dinleyen herkesin ne anlatıldığını bilmemesini sağlamış ve  tam bir başarı elde etmiştir.

Şifre konusunun en başarılı calışmalarını Almanlar yaptıysa da Polonyalılar ve İngilizler  zorlu çalışmalardan sonra  Enigma şifreleri cözmüşler.

Bugün ise son gelişmiş cihazlar sayesinde  kripto konusu başlı başına bir ilim halini almasına rağmen  çözülemeyecek bir şifre  anlayışı yoktur.

Radyo aracının  en önemli unsurlarının  başında; elde edilen sesi bir yerden başka bir yere aktarabilmek için Anten olması şarttır. Anten konusunda inanılmaz anten şekilleri içerisinde, uygulamada amacına uygun ve en iyi şekılde çalışan kayıpsız  gönderme yapabilmek esastır.

Fizik izaha göre; en iyi iletken metal sıralamasında Altın, Gümüş ve Alüminyum  sıralaması içersınde Alüminyum ucuz ve  kullanışlı olması bakımından ilk tercih olarak kullanılır.

Kalıtede birincı esas, en düşük güç ile en uzağa gitmek esastır. Hal böyle olunca iyi bir radyocunun fizik konusunu da iyi bilmesi gerekmektedir. Anten konusunda en orijinal antenlerden birisini Almanlar, Fransa'ya girerken yer altında kullanmışlar.  Fransızlar ise hiçbir zaman Alman radyo merkezini görememişlerdir. Böylece Almanlar koca Majinyo hattını  gecmişlerdir. Anten, bildigimiz  bisiklet jantı şeklinde  genişleyip daralma esasına göre inanılmaz sonuçlar veren bir çeşit olarak  kullanımda yerini almıştır.

Bu haber 1217 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.