metin kara (+3) 24 Aralık 2014, 21:52 Yöneticiye Bildir +1  -1
Afet var ise Başbakanlık afad veya Edirne Afad neden Komşu illerden (Kırklareli-Tekirdağ) afad müdürlüklerinden ve İstanbul Arama Kurtarma Birliğinden yardım istemedi. Bence yardım ihtiyacı olsaydı sinsile yoluyla komsu afadlardan baslayarak yardıma çağırırdı. Bahsi geçen gönullü derneğin çalışma resimlerine baktığınızda bir adet bot gözüküyor. Botun Edirne afad demirbaşında olan bir bot.olduğunu belirteyim..Arkadaşlar fotoları sol taraftan çektiklerine sağ tarafta yazan edirne valiliği il sivil savunma yazısı görünmüyor. Merak ettim neden sağ tarafta Arama kurtarma yazısı ile sürekli foto çekildiniz. Keşke diğer taraftanda diğer yazıdada foto çekilseydiniz. Arkadaşlar Edirne afadın o botu kullanacak elemanı var. Arkadaşların bahsettiği mahsur kalan hayvanları her gün Edirne afad çalışanı arkadaşlar botla gidip besledi. Bilgilerin doğruluğunu Edirne Afad müdürlüğünü arayarak (0 284 225 10 23 ) teyit edebilirsiniz..   Şovsuz Günler Dileğiyle ..
Suat (+8) 17 Aralık 2014, 00:35 Yöneticiye Bildir +1  -1
Merhaba;
Afet ve Acil Durum hallerinde öncelik AFAD'ın telsiz sistemleridir.
Ortak Afet Frekansları tahsis edilmiş, Türkiye'nin hemen hemen her ilinde roleler aktif hale gelmiştir.
Ayrıca Afet hallerinde simplex frekans tahsisleri de yapılmıştır. HF sistemlerde ise USB modunda belli bandlarda frekanslar mevcuttur.
Derneklere veya temsilciliklere ait roleler ihtiyaç halinde kullanıma açılır. Nitekim bu TAMP planlarında da yer almaktadır. Yapılması gereken en güzel şey; arama kurtarmaya giden arkadaşların AFAD frekanslarını öğrenmesi, HF, VHF frekanslarda AFAD koordinesinde bu arama kurtarma çalışmalarına katılmaları ve kriz yönetiminin de bu konudan haberdar olmasını sağlamalıdır. (Biz geldik burada çalışıyoruz)
Emin olunsun ki, Edirne'de ki Amatör arkadaşlar kesinlikle böyle bir kabalık yapmaz. Bir durum olması halinde de her türlü imkanı seferber eder ama nedense bu dernek bazlı arama kurtarma timlerinde genel bir sorun hemen hemen her ilde karşılaşabilmektedir.
Afet halinde ihtiyacın karşılanmasına yönelik kriz merkezlerinin görüşleri değişmezdir çünkü mevcut olan plan çerçevesinde işlerin yürümesini ister.
Bu haber çok güzel bir şekilde servis edilmiş; tamamen amatörlüğü karalamak adına yapılmış. Nitekim TAMP planlarında "El koyma" ile ilgili bir birim de yer almaktadır. Amatör telsizcilerin kullandığı roleye plan çerçevesinde el konulmamışsa kimse çıkıpta, bu role bize tahsis edildi gibi bir saçmalıkta bulunamaz.
Arama kurtarma faaliyetleri de olsa Haberleşme Hizmet Grubu'nun sorumluluğunda olan bir hizmete dışarıdan gelip "Bu role bize devredildi, bize verildi, bize tahsis edildi, bu rolenin kullanımı şu şu saatler arasında bizdedir" şeklinde ifadeler kullanılamaz. Nitekim TAMP planlarında her ilde bir amatör telsizci aralarında vali/vali yardımcısının da bulunduğu keşif ekiplerinde yer alır. Aynı zaman da kriz merkezinde 1 gönüllü radyo amatörü bulundurur.
Konuya dönecek olursak; Burada yapılan ise tamamen şovmenliktir. Önce Edirne TAMP planını bir inceleyin, hangi hizmet grupları burada yer alıyor bir öğrenin. Bu hizmet gruplarından birisi olan Haberleşme Hizmet Grubu'nun amatör rolelerle ilgili bir yaptırımının olup olmadığını öğrenin (anladığım kadarıyla böyle bir olay yok) "El koyma" ile ilgili bölümleri öğrenin, (anladığım kadarıyla yok) ve gelin gerçekten mağdur olduysanız anlatın.
Kişisel ego ve hırslarınız yüzünden güzide bir kurum, onun temsilcileri ve değerli radyo amatörleri hakkında şöyle şöyle yaptılar gibi saçmalıklardan vazgeçin.
Herkese lazım olacak haberleşme hizmeti gün gelir sizede lazım olur ama Allah göstermesin bir AFET durumu olması halinde burada kötülediğiniz radyo amatörleri bölgeye ilk ulaşan, ilk haberi geçen sizin de haberdar olup harekete geçmenizi sağlayan insanlardan meydana gelmektedir.
Öneriler: Mutlaka TAMP planı ve yerelde ki AMP planlarını gözden geçirin. Haberleşme Hizmet Grubu, Arama Kurtarma Hizmet Grubu, Lojistik HizmetGrubu, Enkaz Kaldırma Hizmet Grubu, El Koyma - satın alma hizmet grupları oluşturulmuştur. Bunları öğrenmenizde fayda olacağı düşüncesiyle;
Hayırlı ve şovsuz günler diliyorum.
ultra Acemi (0) 13 Aralık 2014, 20:42 Yöneticiye Bildir +1  -1
soruyu anlaşılmadığını düşünerek yineliyorum;
1) bahsi geçen röle sorumlusu kimdir?
2) bahsi geçen röle ve frekans olayların olduğu zamanda amatör telsiz Yönetmeliği dışında kalan bir zamanda mı bulunuyordu?
3) "...derhal frekansı boşaltın..." ifadesi farklı QTHlarda farklı marka modelde cihazlarda farklı amatör çağrı işaretlerine sahip kan bağı bulunmayan kişilerce duyulması hayal ürünümüdür ?
4) edirnede afet ile ilgili muhabere eksikliği vardı da bundan devlet kamu kurum ve kuruluşları haberdar değillermiydi ?
ilhan Kurtoglu (+2) 11 Aralık 2014, 13:52 Yöneticiye Bildir +1  -1
Rolede ki konusmalarinizin dogru oldugunu mu dusunuyorsunuz ? Kendizi tanitip cagrilarinizi dogru yapsaydiniz bizdende destek gorurdunuz.Saygilarimla TA1AIK
ta2awv (-5) 11 Aralık 2014, 08:29 Yöneticiye Bildir +1  -1
Tebrik ederim cok guzel ince duşunulmuş bir yazi. Guzel bir senaryo. EDAKa ugrayin bir toplu olarakta bu yazdiklarinizi özellikle bu son yazilanlari tek tek söyleyin Hasan beye, gerekli açıklamalar kendilerinde mevcuttur. Özellikle bu son yazılanlari, tek harfini degiştirmeden. Baska soz yok anlatilcak.
TA1ILE (+1) 10 Aralık 2014, 23:22 Yöneticiye Bildir +1  -1
Sevgili TA1ALS Alp arkadaşımın söylediğine göre İstanbul ekibinin Edirne'ye ulaşması ile çağrı işaretleri tahsis edilerek röle kullanılmaya başlanmış.

Çağrı İsaretleri de:
Merkez
AFAD
Araç 1
Araç 2
Ve kişilerin isimleri olarak tahsis edilmiş.

Bu çağrı işaretlerini hangi yetkili kurum tahsis etti acaba? Aralarında AFAD görüyorum demek ki çok yetkili bir kurum ki hatta AFAD'ın üzerinde ki AFAD'a sen gel amatör frekansta konuş dedi. Çok acil bir durum var ise AFAD koordinatörlüğünde ve kendi frekanslarında görüşme yapılması gerekirdi. Koordinatör olması gereken kuruma frekans ve çağrı işareti tahsisi yapan kurum yada kişiler kim acaba. Hiyerarşiye bakılırsa AFAD Merkezin altında Merkez kim konuşmalardan duyduğumuz kadarıyla EDAK. O zaman EDAK AFAD'ın koordinatörü mü? Çok tuhaf geldi bana bı hiyerarşi. Sizce de bir terslik yok mu. Ayrıca kişlerin isimlerinin de çağrı işareti olduğunu ilk defa duyuyorum, yaşlandık galiba :)
Bizler EDAK'ı biliyoruz telsiz konusunda bir tecrübeleri yok, yeni yeni öğrenmeye çalışıyorlar, eminim ki bu çağrı işareti tahsisini de çok bile abilerimiz yani ANAK ekibinden birileri yaptı. EDAK'ta görev yapan sevgili arkadaşlarım, kardeşlerim, abilerim, ablalarım kılavuzunuz karga, karganın kılavuzluğununda neler olabileceğinin örneğini hep beraber yaşadık. Siz kendi doğrularınızla yolunuza devam edin. En doğrusu bu olur.
Herkese sevgiler, saygılar...
TA1ILE
Ultra acemi (+3) 10 Aralık 2014, 11:42 Yöneticiye Bildir +1  -1
1) bahsi geçen röle sorumlusu kimdir?
2) bahsi geçen röle ve frekans olayların olduğu zamanda amatör telsiz Yönetmeliği dışında kalan bir zamanda mı bulunuyordu?
3) "...derhal frekansı boşaltın..." ifadesi farklı QTHlarda farklı marka modelde cihazlarda farklı amatör çağrı işaretlerine sahip kan bağı bulunmayan kişilerce duyulması hayal ürünümüdür ?
4) edirnede afet ile ilgili muharebe eksikliği vardı da bundan devlet kamu kurum ve kuruluşları haberdar değillermiydi ?
TA1ILE (+5) 10 Aralık 2014, 04:15 Yöneticiye Bildir +1  -1
TA1ALS arkadaşım demiş ki; "Edirneli amatör telsizcilere röleyi kullanıma açtığı için teşekkür belgesi verilecekken olayların böyle sonuçlanması çok üzücü oldu. Çok zor olmakla beraber umarım gelecekte beraber çalışılabilir." Amatör frekanslar her amatör telsizciye zaten açıktır, iznine tabi değildir. Kullanıma açarak teşekkür belgesi alınması da neymiş ki. Senin frekansı boşaltmamız konusundaki ikazını herkes duydu, sen konuşma sırasında heyecanlandın sanırım. Ne dediğini bilmiyorsun ya da bir hata yaptın kabullenmiyorsun. En üzücü olan tarafı da bunu yapan kişinin senin gibi sevdiğimiz amatör telsizci bir kardeşimiz olması. Senden başka herkes frekansı boşaltmamız konusunda ikaz yaptığını söylüyor. Hatta olay sonrası TB1BFF ile yaptığın telefon konuşmasında da aynı şeyi söylemişsin. Seninle olumlu konuştuğunu söylediğin TB1BFF demi sana karşı yapıyor o zaman. Kimsenin sana bir kastı yok. Herkes gerçeği söylüyor. Ben sana TA1ILE olarak çağrı yaptım sen de bana TA1ALS olarak cevap verdin. Bir dakika sonra sana döneceğim dedin 10 sn sonra da Araç1-EDAK Merkez diye çağrı yaptın frekansta ve bana dönmedin. O sınava girdin ve lisansını hak ederek aldın canım kardeşim. Senin amatör frekanstaki çağrı işaretin TA1ALS'dır. AFAD röle kurar ya da simplex frekanslarda size konuşma izni verirse orada da onların kontrolünde ve onların sana verdiği çağrı işareti ile çağrı yaparsın. Ama amatör frekansta TA1ALS unutma bunu güzel kardeşim.

TA1ILE
TA1ILE (+7) 10 Aralık 2014, 03:28 Yöneticiye Bildir +1  -1
Biz Edirne Radyo Amatörleri olarak EDAK ile şu ana kadar hiçbir sorun yaşamamıştık, haftalık toplantılarına katılarak bilgi paylaşımında bulunuyorduk. Bu durum ne zamana kadar sürdü? ANAK gelip bizim arkadaşlarımıza gazı verinceye kadar sürdü. EDAK gerçekten işini ciddi olarak yapan, kocaman yürekli, değerli insanlarından oluşan güzel bir dernek. ANAK'ı tanımıyordum bu nahoş olay sayesinde tanımış oldum. Arama kurtarma konusu ile ilgili bir dernek kurulduysa mutlaka iyi niyetli fedakar insanların kurduğu bir dernektir diye düşünüyorum ve umuyorum. Ancak içlerine birkaç tane şovmen girince gurup hakkında olumsuz düşünceler olması kaçınılmazdır. Edirne'mizde her sene olduğu gibi bir su baskını yaşandı. Konu ile ilgili önceden tüm halka bilgi verildi. Gerekli tedbirler alındı. AFAD, DSİ, Belediye, Emniyet v.s. tüm kamu kurum ve kuruluşları her sene yaşanan bu olaylarda ne yapması gerektiğini zaten biliyor ve yapıyor. Bu kurumların yetersiz kaldığı bir durum mu vardı ortada? Kesinlikle hayır. EDAK, ANAK böyle bir durumda çalışmasın mı? Ona da hayır tabiki çalışsınlar tecrübelerini arttırsınlar. Ancak ortalıkta eyvah Edirne gidiyor çok acil durum var biz yetişip kurtaralım havası estirerek işi şov yapmaya dönüştüren ANAK personelinin anlaşılmaz tutumu olayları bu noktaya getirdi.
EDAK üyesi olarak görev yapan TA1ALS kardeşim genç ve tecrübesiz bir kardeşim. Fakat eminim ki amatör frekanslarda radyo amatörlüğünün kuralları çerçevesinde görüşmeler yapılması gerektiğini kendisi de çok biliyordur. Bu amatör telsizci kardeşim röle frekansında konuşma olduğu sırada gençliğin verdiği heyecanla, tecrübesizliğin düşürdüğü yanılgıyla ve ANAK’ın verdiği gazla röle frekansında görüşme olduğu bir sırada mandala basarak “Edirne’de yaşanan su baskını sebebiyle röle frekansı EDAK’ın kullanımına verilmiştir. Derhal kanalı terk edin.” şeklinde talihsiz bir ifadede bulundu. Böyle bir şey asla kabul edilemez, ama biz Edirne Amatör telsizcileri olarak kendilerine yine de kırıcı bir söz söylemeden olayı sükunetle karşıladık çünkü kendileriyle bir dostluğumuz var ve onlar Edirne için, iyilik için gönüllü çalışıyorlar. Ancak ilerleyen saatlerde Amatör çağrı işaretleri ile değil de EDAK Merkez-Araç1 şeklinde anonslarla konuşmaya başlayınca tarafımızdan amatör çağrı işaretleri ile anons edilerek konuşmaları gerektiği ikaz edildiğinde o anlık bir defaya mahsus olarak çağrı işareti kullanıldı. Hemen ardından tekrar çağrı işaretleri kullanılmadan anonslara devam edildi. Burada Araç1 olarak anons eden TA1ALS arkadaşım kendi çağrı işaretini söylemekten niye imtina etti. EDAK Merkez olarak anons eden arkadaşımın yanında ANAK’ta görevli bir Amatör telsizci yokmuydu? Mademki beraber hareket ediyorlar her ekipte bir amatör telsizci bulundurarak hareket etseler, amatör çağrı işaretlerini kullanarak görüşme yapsalar onlara kim ne diyebilir ki? Onlara en fazla hoş geldin sefalar getirdin der işlerinde kolaylıklar diler bizlerin yapabileceği bir şey var mı diye sorardık. Hiç kimsenin şüphesi olmasın elimizden gelen yardımı da yapardık. Ancak ortada gerçek anlamda EDAK’a, ANAK’a ihtiyaç bile yoktu. Devletin kurumları üzerine düşeni yapıyordu zaten. Ancak ANAK işin şov tarafındaydı. Durumdan vazife çıkartıp reklam yapmak için gelmişlerdi. Edirne’mizde her sene tekrarlanan su baskınlarını reklam olarak kullanacaksanız gelmeyin. Burada devletimizin kurumları ve EDAK var onlar yeter. Gerçekten ihtiyaç olursa benim devletim gerçekten iş yapacak faydalı olacak kurumları çağırır, şovmenleri ASLA…
TA1ILE
Alp Sarıca (-6) 09 Aralık 2014, 22:23 Yöneticiye Bildir +1  -1
Ahmet Alp Sarıca - TA1ALS

Öncelikle olayı anlatayım;
Cuma günü saat 14:00 sularında TA1AIK ile bağlantıya geçerek acil durum olduğunu ve gerektiği durumlarda 145.775 amatör telsiz rölesinin İstanbuldan gelecek olan ve yerel arama kurtarma ekipleri tarafından kullanılacağını kendisine bildirdim. TA1AIK bana çağrı işareti kullanılması durumunda bir sıkıntı olmadığını söyledi fakat ekiplerin bir kısmında çağrı işareti bulunmadığından dolayı direkt isimler kullanılarak haberleşileceğini ancak bütün konuşmalara ve kişilere sorumlu oparatör olarak kefil olacağımı ve benim sorumluluğumda olacağını belirttim. Kendisiyle bu konuda anlaştık. Aynı gün akşam üstü İstanbul ekibinin Edirne'ye ulaşması ile çağrı işaretleri tahsis edilerek röle kullanılmaya başlandı.

Çağrı İsaretleri:
Merkez
AFAD
Araç 1
Araç 2
Ve kişilerin isimleri olarak tahsis edildi.

Aynı gün akşam saatlerinde çağrı işareti istendiği halde söylemeyen kim olduğunu sonradan öğrendiğimiz bir kişi "Bu frekansta kim konuşuyor" şeklinde bir soru yöneltti. Bir amatör telsizci olarak hakkıdır; buna kimse bir şey söyleyemez. Kendisine "Burası TA1ALS bu röle geçici olarak arama kurtarma ekipleri kullanmaktadır lütfen frekansı mümkün olduğunca boş bırakınız." dedim. Ve kendisi anladığını belirterek konuşma sonlandırılmıştır. Önceki yorumda TB1BFF un belirttiği gibi HİÇBİR zaman frekansı terkedin demedim ve KESİNLİKLE demem.
Cumartesi günü gün içindeki konuşmalarımız sırasında çeşitli mandallamalara maruz kaldık ve saat 13:00 sularında röle ile bağlantımız kesildi. Ben rölenin durumu ile ilgili daha önceden tanıdığım Edirneli birkaç amatör telsizci arkadaşımı gün içerisinde arama rağmen maalesef cevap alamadım. Yalnızca TA1AIK ile yaptığım telefon görüşmesinde bana röle ile ilgili bir bilgisi olmadığını belirtmiştir. Biz bu sırada operasyonlarımıza simplex kanal üzerinden bazı kesikliklerle devam ettik. Cumartesi akşamı TA1AGE ile bağlantıya geçerek durumu sorduğumda bana sert bir ifade ile olayı kendi açısından anlatmış, röle kullanmamızın bir yasal dayanağı olamadığını belirtmiştir. Konuşma sırası bana geçtiğinde kendisine röle kendisinin kapatıp kapatmadığını sorduğumda arkadaşlarıyla beraber aldığı kararla kendisinin kapattığını söyledi ve eğer ondan rica edersek röleyi tekrar açacağını söyledi. Benimde ekip arkadaşlarıma danışmam gerektiğini söyleyince kendisini bir daha aramamamı söyledi ve telefonu kapattık. Daha sonra TB1BFF ile yaptığım telefon görüşmesi çok olumlu oldu kendisi bize yardımcı olmaya çalıştı. Yalnız bir daha belirtiyorum ki ben bu frekansı kullanamazsınız gibi bir ifade KESİNLİKLE kullanmadım.

Olay bu şekilde.
Edirneli amatör telsizcilere röleyi kullanıma açtığı için teşekkür belgesi verilecekken olayların böyle sonuçlanması çok üzücü oldu. Çok zor olmakla beraber umarım gelecekte beraber çalışılabilir.
ta2awv (+6) 09 Aralık 2014, 21:30 Yöneticiye Bildir +1  -1
"AFET VE ACİL DURUM MUHABERESİ YAPILACAKTIR, FREKANSI BOŞ BIRAKIN" buna benzer bir cümle mi kurdu arkadaş?
Acemi (-1) 09 Aralık 2014, 20:58 Yöneticiye Bildir +1  -1
Amatör röle frekanslarını kullanan herkes nezaket ve saygı kurallarına uyacak.Konuşacak olan iki kişi göz temasında olmalarına rağmen .......abi nerdesin yer bildir gibi gereksiz konuşma yapmaması lazım.Yoksa rölede konuşma adabına uyduktan ve kurallara uyduktan sonra hiç kimsenin sorun çıkaracağını sanmıyorum.Madem kendinizi AFET ACİL YARDIM olarak tanımlıyorsunuz kendinize ait olan seyyar Röleniz nerde.Yabancı bir yere yardıma giderken orada olabilicek aksilikleri (elektrik kesintisi veya röle arızalı olabilir) göz önünde bulundurarak hareket etmiyorsunuz.İçinizde madem AMATÖR arkadaşlar var bilgi aktarımı ve yönlendirme yapacak kişinin amatör olması ve çağrı işaretlerini kullanmaları o kadar zormuydu çağrı işaretini telaffuz etmek zamanlarını mı alıyordu.
TB2DAT (+3) 09 Aralık 2014, 20:52 Yöneticiye Bildir +1  -1
Sayın TB1BFF Edirne de ki genç amatör arkadaşımız şunu söylemiştir " Arkadaşlar bu röle Afet ve Acil durum derneklerine tahsis edilmiştir lütfen meşkul etmeyelim" şeklinde anons geçmiştir. Bunun üzerine 2 tane amatör arkadaşımız tamam diyip Simplex 144.500 e geçip konuşmuşlardır. AHMET GEÇİT denen kişi Afet anında operasyon esnasında bizim iletişimimizi engellemiş olup üzerine mandal atıp üzerine röleyi kapatmıştır. Daha sonra akşam bizi arayıp "Siz emrivaki yaptınız eğer rica edersen açacağız" şeklinde olan konuşmaları ve genç amatör arkadaşımızın bize söyleyeceğinin söylemesi ardından "gerek yok söylemene konu kapanmıştır gibilerinden" konuşup telefonu kapatmıştır. bu şahış aynı zamanda ilk gün gelindiğinde de, Frekansta çağrı kodunu vermeden konuşmuş kabadayılık yapmış sonra kanun ve yönetmelikten kendisine bahsedince susmuştur.
TB1BFF (+7) 09 Aralık 2014, 18:08 Yöneticiye Bildir +1  -1
Sayın TA2AWV amatör arkadaşım ,
Biz o röleyi kuran çalıştıran, ve çalışmasını sağlayan amatörleriz. Ancak TA1ALS genç amatör arkadaşımın , bu frekansı terkedin gibi ters anonsuyla ortam gerilmiştir. Senin dediğin gibi geyik muhabbetide yapmıyoruz.. Ahlak kuralları çerçevesinde bize bu frekansı terkedin diye bağırmadan tabiki herkes bu frekansı kullanır. Ve TA1ALS ile yaptığım telefon görüşmesinde banada frekansı terketmemiz gerektiğini söylemiştir. Evet sistemi çalıştırmaya çalışan kişiler nasıl kovulur sayın TA2AWV cevabınız lütfen
TA1ADD (+1) 09 Aralık 2014, 17:57 Yöneticiye Bildir +1  -1
Konu çok farklı boyutlara çekilmek istenmekte bu role sonuçta kaç yıldır hizmette asla bu takım bir sorunla karşılaşılmadı
tb1bqh (+13) 09 Aralık 2014, 17:48 Yöneticiye Bildir +1  -1
Amator telsizci amator telsizcidor afetci degil bu zamana kadar hep boyle oldu amatorluk yok afetcikik var kanun yonetmenlik derki afet duruminda frekansi hizmete sunacan elinde kimkanlarla muaberede yok cagri isareti kullanilmis yok baska kod kullanilmis buyik bir afet durumunda devletin unsurlarida konustuginda kendi kullandigi kodlarla konusursa onada deyin bakalim sen kimsin delikanli olan onlara da soyle sunu unutmamaliyiz amator telsizcilik afet haberlesmesi degildir
TA2AWV (-3) 09 Aralık 2014, 17:39 Yöneticiye Bildir +1  -1
Sayin TB1BFF,

Kurallara göre muhabere yapiyonuz ve yaptiriyorsunuz ya,

Kanuna kurallar aykıri veya suç teşkil eden ne vardi? Açiklayin bilelim. Bakin ben açikladim.
TB1BFF (+20) 09 Aralık 2014, 17:32 Yöneticiye Bildir +1  -1
MUHABERE VE AHLAK KURALLARI ÇERÇEVESİNDE, YETKİ BELGELİ HERKESE EDİRNE RÖLESİNDE GÖRÜŞME YAPMASI İÇİN , BİZ AMATÖRLER OLARAK HER İMKANI SUNARIZ.
                                                TB1BFF
eylem (+11) 09 Aralık 2014, 17:27 Yöneticiye Bildir +1  -1
Değerli arkadaşlar... Bugün bu yazılanlara bakınca toplumda ne kadar az ve kimsesiz olduğumuzu görüyorum. Bir tarafta gönül verdiğim ama tam anlamıyla kendimi yeterli göremediğin amatör telsizci kimliğim, diğer yanda zor anda yardıma koşacak gönüllülerin oluşturduğu bir gruba olan sempatim var. Bu iki oluşum bir ilde bir elin sayısını geçmeyecek kadar az ve özel insanlardır. Frekansımızı kullanmak isteyen değerli arkadaşlar durumu frekanstan anons etseydi veya cep telefonlarına bir msj atsaydı hiçbir yanlış anlaşılma olmaz hatta elimizden geldiğince yardımcı olabilirdik. Sorun şu. Modern çağın tüm imkanlarına rağmen İLETİŞİMSİZLİK. bu sorunu aşmadan sorunlarımız dağ gibi büyür gider.... Amatör telsiz frekansı tüm amatör telsizcilere açıktır. kimse kimseye bu röleyi kullanamazsınız, terk edin gibi gibi ifadeler kullanmamalı. Bu durum etik değil. Amatör telsiz frekanslarını her önüne gelen kullanamaz.Ben işin mevzuat kısmına girmiyorum. Yaşadığım rahatsızlığı dile getiriyorum. Herkes bu durumun farkında olmalı, birbirine anlayış içinde yaklaşmalıdır. Şu unutulmamalı hiç bir amatör telsizci arkadaşım kendinden bir yardım istendiğinde geri çevirmez. imkanları ve bilgisi dahilinde yardımcı olur. Bu sebeple röle kullanımı konusunda en azından bir bilgilendirme yapılsaydı böyle yorumlar ortaya çıkmazdı. Saygılarımla TA1AEY
ta1cqe (+5) 09 Aralık 2014, 16:59 Yöneticiye Bildir +1  -1
edirne amatörlerindenim,
edirnedeki olay son derece yanlış aksedilmektedir.kendilerini görevli sayan şahıslar son derece kaba şekilde kanunları öğrenip frekansı terketmemizi söyledi.kendilerine böyle bir hakları olmadığını,ortak kullanım ve röle kurallarına uymaları halinde problem olmadığı söylendi.kendi haberleşmelerini sağladıklarını söyleyip frekansı terkettiler.yaptıkları kabalık başka tarafa çekilmek isteniyor.isteyen arkadaşlarımıza bizzat bilgi verebiliriz.....
halil küpcü (+6) 09 Aralık 2014, 14:58 Yöneticiye Bildir +1  -1
arkadaşlar yargısız infaz ediyor yanlış değerlendiriyorsunuz.her kes önce uslubunu düzeltecek oyle roleden burayı boşalat burayı terket ifadsinde bulunamaz.edirnedeki arkadaşları hepsini tanınırım her kese kendine göre kanunları uygulmaya kalmayacak soruyorum size kendini tanıtmayan sizkimsiniz diye soruncada boşaltın burayı diyeceksin daha sonrada centinmenliten bahsedeceksin dua etsinler bu olay safranboluda olmamış .
TB 1 BFF (+13) 09 Aralık 2014, 14:24 Yöneticiye Bildir +1  -1
.Röle şahsa ait olabilir, ancak AFET VE ACİL DURUMLARDA KULLANMAK İÇİN KİMSEDEN İZİN ALINMAZ.
Sayın Amatör Telsizci Arkadaşlarım,
RÖLE ŞAHSA AİT OLAMAZ. .RÖLELER DERNEKLERE KAYITLIDIR. Ve ACİL durumlarda izin alınmaz ancak , Acil durum muhaberesine katılan telsizlerin çağrı işaretleri frekansta anons edilir. Ve amatör telsizcilerin muhaberesi hiçbirşekilde engellenemez.
Muhaberenin yasal kurallar içinde yapılmasını yine amatör telsizciler sağlar.
Edirne amatörleri olarak biz EDİRNE ve KIRKLARELİ rölelerini APRS sistemini kendi imkanlarımızla ve ruhsatlı olarak devletimizin kanunları nispetinde kurduk. Ve işletiyoruz.
Ve frekanstaki muhabere kurallarını yasalar nispetinde devam ettiriyoruz ve ettiriceğiz. .
VE ACİL BİR DURUMDA BİZİ ENGELLEMEK YERİNE BİZDEN DESTEK ALMANIZ DAHA BAŞARILI SONUÇLAR ALMANIZI SAĞLAR.
-Ehliyetsiz bir 112 ambulans şoförü yaralıyı ölüme götürür.

                                                 TB 1 BFF
Murat (+8) 09 Aralık 2014, 10:44 Yöneticiye Bildir +1  -1
Yazikk. Neyin kafasini yasiyorlar..
Özkan Öndersoy (-1) 09 Aralık 2014, 08:43 Yöneticiye Bildir +1  -1
Yukarıdaki habere yorum yapan kişi nedense her zaman çağrı işareti derken kendi çağrı işaretini belirtme gereği duymamış . Yorum sonuna adını da eklememiş ...
Neyin kavgasını yapıyor anlayamadım . Mali bakımdan diğer derneklerin kendilerine ve rölelerine destek vermelerinin mi ,
yoksa Amatör Telsizcilik kurallarının mı ?
Türkiye genelinde KAMU YARARINA görev yapan bütün dernekler mali sorun yaşamaktadır . Devletten destek alabilen sadece bir kaç dernek olmakla beraber , üyeler kendi ceplerinden para harcamaktadırlar . Herşey bir yana doğal afet yaşanmakta olan bölgede bir amatör telsizci olarak kendileri kurtarma çalışmalarına ne gibi katkıları olmuş ki " KAÇ KİŞİYİ KURTARDINIZ" gibi elim soruyu sorabiliyor .
Kurtarma sadece insanları içermiyor arkadaşım , orada 2-3 baş hayvanı ile geçinen köylünün hayvanını kurtarmak da önemli , yada sular geçit vermediğinden insanların naklinin sağlanması da bir yardım ... Bu insanlar İstanbul dan sırf sizin rölenizde UYGUNSUZ KONUŞMA yapmaya gelmişler .
Saygılarımla ,
Özkan Öndersoy
Kocaeli İtfaiyesi , Gebze Grubu
Gönüllü İtfaiyeci , Eğitmeni ve Amiri
TB2BOO
Berhan Miraç YILMAZ (-5) 09 Aralık 2014, 01:20 Yöneticiye Bildir +1  -1
Anadolu Arama Kurtarma Derneği - YM2EAK. EDAKta 1 tane amatör telsizci olması farketmiyor. ANAK'ın Amatör Telsiz Çağrı İşareti var. ANAK'ın Haberleşme Ekibinin Tamamının amatör telsiz çağrı işareti var.

Yazıyı tekrar okuyun, özellikde Madde 23 c bendini. AFET VE ACİL DURUM HABERLEŞMESİ HARİCİNDE diyor. Orda muhabere yapan kişilerin arasında amatör telsizcilik belgesi olmayan var. Adama Fonetik alfabeyi anlatmaya kalksan en az 1 - 2 saat uğraşman gerekir ki zaten belgesi olmadığı için çağrı işaretide olamaz. Burda adamla muhabbet etmiyoruz, gırgır şamata yapmıyoruz. Valilik tarafından gelen talep üzerine kurtarma yapıyoruz. Orda yapılan muhabere hiç bir şekilde suç değildir. Suç diyen var ise kanun yönetmelik göstersin

Çok merak eden olursa sorsaydı Edak merkez kim araç 1 kim ? Zaten röleden Belge sahibi arkadaşlar kendi amatör çağrı işaretiyle cevap verirlerdi ki verdiler zaten.. Bizimkiler Çağrı işaretini verdilerde o rölede erkeklik yapıpta çağrı işaretini vermeyene ne diceksiniz?

Ben EDAK'ın o röleye katkısı var mı bilemem beni ilgilendirmez, ancak YM2EAK çağrı işaretli ANAK derneği ve Çağrı işaretine sahip herhangi Arama Kurtarma Derneği hangi ile gider ise gitsin Sorumlu Operatörler eşliğinde istediği Amatör Röleyi AFET VE ACİL DURUM HABERLEŞMESİ için izin almaksızın kullanır.

Bana yok telsiz ruhsatı yok pmr bilmemneden bahsetmeyin. Burda yapılan terbiyesizliği farklı yerlere çekmeyin. Kullanılan bütün cihazlar benim üzerime desem ne olcak. Her arama kurtarma derneğinde veya gönüllüsünde telsiz var. Gidin hepsini şikayet edin ozaman.

Zaten bölgeniz afet bölgesi. ANAK Haberleşme ekibindeki arkadaşlar kendi çağrı işaretlerini söylüyorlar. Daha neyin iznini istiyorsunuz? 2 gün geyik muhabbeti yapamadınız diye mi?

Kurtarmadılar kimseyi orda. Arkadaşlar yüzmeye gittiler. Suda araba sürdüler. Botla gezdiler gelmişkende röleyi kullanalımda geyik muhabbeti yapalım dedilerki Edirnenin Kahramanları çıktı önce uyardı sonra mandal attı sonra kapattı.

Hala kimse şunu anlamıyor. Afet diyoruz Acil Durum diyoruz. Kİm olursa olsun bizler gönüllülük esasına göre çalışıyoruz. Biz bundan para kazanmıyoruz. aksine cebimizden para harcıyoruz. Yapılan işin ciddiyetinin farkına varın. Yok edak merkez demiş yok araç demiş. Yazdık ya yukarıya, sizin yakınınızdan biri mahsur kalsaydı tepkiniz böyle mi olurdu.

TA2AWV
metin tekin (-3) 08 Aralık 2014, 23:24 Yöneticiye Bildir +1  -1
Yazı sizin tarafınızdan bakıldığında gerçekten güzel. Ama birde diğer taraftan bakalım. Edak Edirne ilinde gönullu olarak kurtarma faaliyetlerinde bulunan dernek ; üyelerinden sadece 1 amator telsizci var.

yapılan konuşmalar edak merkez araç vs ...şeklinde olduğu yazılmamış. Edak mrkez kim araç kim .. benim bildiğim hatta yönetmeliğe bakarsanız bir sorumlu operator adı geçmesi gerekmiyor mu? Bu sistemsiz konuşma suç değil mi? yukarıda yazdığınız 23-c maddesine aykırı değil mi?

frekans kimsenin malı değil yazılmış katılıyorum. Orada bulunan dernek bu kadar duyarlı ise
bu rolenin varlığından da haberdar..bu güne kadar çalışan bu sisteme hiç katkısı yardımı oldu mu?   sonuçta bu sistemin ödenen bir vergisi, bakım giderleri var.

Bir de meraktan soruyorum amator olmayan arkadaş ve dernekte bulunan profesyonel ve amator cihazların ruhsatları varmı ? Ruhsatsız ise veya pmr haberleşmesi yaptığınızı düşünürsek   bu kadar yüksek güçle çıkış yapmak suç değil mi?

Bir de kaç kişi kurtardınız ?