Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Türk Uydusu Dünya Birincisi

Türk Uydusu Dünya Birincisi

Tarih 18 Haziran 2014, 17:48 Editör Haber Editörü

İTÜ ARISAT Model Uydu Takımı, Amerika’da düzenlenen “Cansat Competition”da Dünya Birincisi oldu...


İTÜ ARISAT Model Uydu Takımı, Amerika’da düzenlenen “Cansat Competition”da Dünya Birincisi oldu. Farklı ülkelerden 59 takımın yer aldığı yarışmada, bu yıl kendi enerjisini kendi üretebilen uydular yarıştı. İTÜ, 2011 ve 2012’de de yarışmadan birincilikle dönmüştü.

Cansat Competition, Amerika Astronomi Topluluğu (AAS), Amerika Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü (AIAA), NASA gibi havacılık ve uzay bilimleri alanında dünyanın en güçlü kuruluşlarının ve şirketlerinin işbirliği ile düzenleniyor. Bu yıl 16. kez gerçekleştirilen yarışmaya, 8’i Türkiye’den olmak üzere 59 takım katıldı. İTÜ ARISAT’ın sponsorluğunu Turkcell Superonline üstlendi.


Kendi enerjisini üreten uydu

Cansat Competition, gerçek uydu sistemlerinin yapım prosedürlerinin aynen uygulandığı model uydular tasarlanmasını hedefliyor. 2014 için yarışmaya yeni bir koşul eklenerek, takımların kendi enerjisini üretebilen uydu tasarlaması istendi.

ARISAT Model Uydu Nasıl Yarıştı?

Uydu yaklaşık 670 metreden serbest bırakılarak paraşüt ile yavaşlatıldı ve hızı saniyede 12 metreye düşürüldü. 500 metreye geldiğinde iki parçaya ayrılan uyduda ikinci parça, pasif bir yavaşlama sistemi olmaksızın saniyede 10 metrenin altında bir hızda tutuldu. Aynı zamanda kendi enerjisini üretmeye başlarken, iniş sırasında basınç değerini, sıcaklığı ve ürettiği voltaj değerini paket veri olarak yer istasyonuna iletti.


Bu haber 996 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

KEGM’ne Taze Nefes

KEGM’ne Taze Nefes KEGM'nde kan değişikliği. Ruhsat ve Amatör Telsizcilik Şube Müdürlüğü'ne atama yapıldı...

Amatör telsizciler iftarda bir araya geldiler

Amatör telsizciler iftarda bir araya geldiler Türkiye’deki Amatör Telsizciler Düzce’de düzenlenen iftar programında buluştular.
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.