Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Ve O Röle Aktif

Ve O Röle Aktif

Tarih 13 Haziran 2014, 17:25 Editör Haber Editörü

Bürokratik sıkıntılar yüzünden devre dışı olduğu için çokça eleştirilen Kazdağı Rölesi faaliyete geçti...


Ege açıklarında yaşanan ve İstanbul'da dahi hissedilen depremin ardından, daha yüksek sesle dillendirilen "bu Röle niye çalışmıyor?" serzenişleri meyvesini vermiş görünüyor.

Bürokratik sıkıntılar sebebiyle besleme sorunu yaşadığı için devre dışı kalan Kazdağı Rölesi, bürokratik engellerin aşılmasının akabinde yapılan bakımlardan sonra tekrar devreye alındı. Güney Marmara'yı ve kuzey Ege'yi de içeren geniş kapsama alanı sayesinde büyük bir boşluğu dolduran rölenin canlanması, bölge amatörlerini çok sevindirdi. 439.275 MHz den yayın yapan rölenin RxTx tonu ise T67.

TRAC resmi sitesinden yapılan açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz;

2013 yılının sonlarında kurulan bu sistemin, 2014 yılının ilk günlerinde devre dışı bırakılması zorunluluğu doğmuştu. “Radyo Amatörlüğü camiasının değişik kesimleri tarafından sosyal medya ve benzeri ortamlarda, kimi talihsiz bazı serzeniş, istihza ve eleştirilerin dile getirilmesi” sonucunu doğuran bu üzücü durum, sistemin kurulduğu yerin “ev sahibi” konumundaki kamu kurumu tarafından sağlanan jeneratör enerjisinin kullanım bedelinin tahakkuku ve ödenme şekli babında bazı mevzuat sorunlarının sonradan ortaya çıkmasının sonucu olarak yaşandı.

      Kurulum yerinde başka bir enerji kaynağının mevcut olmaması, ayrıca kurulum yerinin iklim özelliklerinin güneş ve rüzgar enerjisi gibi olası alternatif seçeneklerin sürdürülebilirliğini imkansız kılması nedeniyle, mevzuattan kaynaklanan soruna çözüm bulunarak jeneratör enerjisine bağlantı kurulması için yapılan girişimlerin sonucunun beklenmesi zorunluluğu doğdu. Başka bir kurulum yerinin öngörülmesi ise, amaçlanan verimi sağlamasını mümkün kılmaması nedeniyle hiç gündemde olmadı.

      (Kevlar gergi ipleriyle korunan takviyeli özel imalat antenlerin bir tanesinin bir fırtınada kırılması, ayrıca Kevlar gergi ipinin bu esnada kopması, yöredeki “çok özel” hava koşullarının göstergesi olup, Güneş Paneli ve Rüzgar Jeneratörü gibi seçeneklerin sürdürülebilirliğinin imkansızlığı yönündeki açık bir uyarı olmuştur. Gerekli araştırmalar yapılmış, ancak sürdürülebilirlik sorunu nedeniyle bu yöne gidilmesinden vaz geçilmiştir. Yaşanan bu durum, ayrıca anten seçiminin gözden geçirilmesi ve kış dayanımı daha olası seçeneklere yönelmenin uygun olacağına da işaret etmiş, bunun gereği yapılmıştır.)

      Girişimlerimizin sonuç vermesi neticesinde anten değişimi ve diğer gerekli bazı küçük ölçekli sistem tadilatları 11.06.2014 günü gerçekleştirilmiş, bu esnada enerji ödentilerinin usül ve esasları konusundaki ek protokol da ilgili kurumla imzalanmış, sonuçta da sistem devreye alınmıştır. Bu işlemleri yerine getirmek için kurulum yerine giden TRAC ekibine teşekkürler.

      TRAC Kaz Dağı Rölesinin bu konumda kurulması kararının ne denli isabetli olduğu, Mayıs ayının son haftasında Gökçeada açıklarında yaşanan orta şiddetteki depremde görülmüştür.

      Bu vesileyle, muhatabımız kamu kurumlarının değerli yetkililerinin enerji sorununa çözüm bulunması konusundaki duyarlılıkları ve içtenlikli gayretleri için de teşekkürü borç bilirim.

       Sözlerimi bitirirken “iyi işler vakit ister” şeklindeki bir Alman Atasözüne de gönderme yapmayı uygun gördüm. Olağan mevzuat kalıplarına sığmayan özel durumların çözümünün kimi kez “vakit istediği” gerçeğinin herkesçe hatırlanmasında yarar olduğu düşüncesindeyim.


73!
Aziz ŞASA,TA1E

TRAC Genel Başkanı

Bu haber 2022 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

2018/2 Sınav Sonuçları Açıklandı

2018/2 Sınav Sonuçları Açıklandı 28 Ekim'de yapılan 2018 2.Dönem Amatör Telsizcilik Sınav sonuçları açıklandı...

KEGM’ne Taze Nefes

KEGM’ne Taze Nefes KEGM'nde kan değişikliği. Ruhsat ve Amatör Telsizcilik Şube Müdürlüğü'ne atama yapıldı...
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.