Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Türkiye milli teknolojilerle uzayda

Türkiye milli teknolojilerle uzayda

Tarih 22 Mayıs 2018, 15:19 Editör TB2BKK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: - 'Bakanlığımız ile İTÜ tarafından projelendirilerek uzaya gönderilen UBAKUSAT deneysel uydusu, yörüngesine yerleşti'- 'Amatör telsiz haberleşmesinin yanı sıra pek çok bilimsel deney için kullanılacak UBAKUSAT, güneş ve gölgede uzay ortamındaki elektron yoğunluğunu ölçecek'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakanlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından projelendirilen ve fırlatma işlemi başarıyla tamamlanan UBAKUSAT deneysel uydusunun yörüngesine sorunsuz şekilde yerleştiğini belirterek, "Amatör telsiz haberleşmesinin yanı sıra pek çok bilimsel deney için kullanılacak UBAKUSAT, güneş ve gölgede uzay ortamındaki elektron yoğunluğunu ölçecek." dedi.
Bakan Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlığına bağlı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile İTÜ tarafından geliştirilen UBAKUSAT'ın 3 Nisan gecesi saat 23.30'da Florida Kennedy Uzay Merkezi'nde gerçekleştirilen fırlatmayla Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderildiğini bildirdi.

Söz konusu fırlatmanın, Elon Mask'a ait Space X firmasının Falcon 9 roketiyle yapıldığı bilgisini veren Arslan, "Roketle uzaya gönderilen kargo kapsülünde, UBAKUSAT'ın yanı sıra İTÜ tarafından geliştirilen ve uzay radyasyonuna karşı zırh malzemesi olarak kullanılacak 'canlı polimeri' de test amacıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderdik." diye konuştu.

Arslan, bu materyallerin, açık uzay şartlarında test edileceğinin altını çizdi. Kenetlenmenin 4 Nisan'da başarıyla gerçekleştiğini aktaran Arslan, UBAKUSAT uydusunun ise 11 Mayıs gecesi yörüngesine başarıyla yerleştirildiğini anlattı.

UBAKUSAT uydusu ve diğer deney malzemelerinin Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştıktan sonra Japonya'ya ait Kibo Uzay Modülü'nden yörüngeye bırakıldığını belirten Arslan, söz konusu uydunun amatör telsiz haberleşmesinin yanı sıra pek çok bilimsel deney için kullanılacağını kaydetti.

Arslan, bu doğrultuda öncelikli olarak VHF/UHF bantlarında çalışan bir transponder (alıcı-verici) görevini yerine getireceğine işaret etti. UBAKUSAT uydusunun ikincil görev olarak ise güneş ve gölgede uzay ortamındaki elektron yoğunluğunu ölçeceğini ifade ederek, uydu üzerinde ayrıca 3 eksende ölçüm yapan manyetometre (manyetik alan ölçümü), dönü ve ivme ölçerlerin bulunduğunu bildirdi.

- "Çalışmalarımızı Türkiye Uzay Ajansı ile taçlandıracağız"

Arslan, 3,25 kilogram ağırlığındaki "küçük dev uydunun" mekanik yapısı, görev bilgisayarı ve uydu haberleşme birimlerinin tamamının proje kapsamında yerli olarak geliştirildiğinin altını çizerek, en az bir yıl süreyle yörüngede kalarak, görevini başarıyla yerine getirmesini planladıklarını kaydetti.

Tamamen yerli olarak üretilen sistemleri açık uzay ortamında test etme imkanını da sahip olacaklarını da vurgulayan Arslan, "Söz konusu test süreci, Türkiye'nin kendi uzay teknolojilerini geliştirmeye başlaması açısından büyük önem taşıyor. Bu sistemler hem kendi uzay teknolojimizi hem de nükleer teknolojimizi geliştirmemize vesile olacak. Bu ürünleri kendi nükleer denizaltılarımızı üretmekte dahi kullanabileceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Arslan, söz konusu materyallerin başarıyla testlerden geçmesinin, Türkiye'ye bu alanda sınıf atlatacağını vurgulayan Arslan, uzay ve uydu çalışmalarını yakında Türkiye Uzay Ajansı ile taçlandıracaklarını söyledi.

Ajansın kurulmasına ilişkin yasal altyapı hazırlıklarını tamamlama aşamasına geldiklerine işaret eden Arslan, "Geçmişte elde ettiğimiz deneyimlerimizi yeni teknolojilerimizle üst seviyeye çıkaracağız. Tüm çalışmaları, Ajans altında toplayarak uydu üretip, uzaya astronot gönderen bir ülke olacağız." diye konuştu.

ARİFE YILDIZ ÜNAL - https://www.timeturk.com/turkiye-milli-teknolojilerle-uzayda/haber-901862

Bu haber 930 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

Kuşadası'na UHF Röle

Kuşadası'na UHF Röle ANARAD Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, Aydın-Kuşadası bölgesini kapsamak amacıyla kurulan UHF röl...

Amatör Radyoculuk Günümüz Kutlu Olsun

Amatör Radyoculuk Günümüz Kutlu Olsun Tüm dünyada her yıl 18 Nisan 'da kutlanan Dünya Amatör Radyoculuk Günümüz kutlu olsun...
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.