Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

SAKRAD ve TRAK'tan Kefken DX Çalışması

SAKRAD ve TRAK'tan Kefken DX Çalışması

Tarih 23 Mayıs 2017, 15:07 Editör Haber Editörü

SAKRAD ve TRAK tarafından Kefken Adası'nda yapılan tc0m DX yerel medyaya haber oldu...


Onlarca yıl önce kullanılan DX radyo istasyonları ilk başlarda bir hobi olarak görülüyordu. Ancak zaman içerisinde DX radyolar farklı amaçlara da hizmet etmeye başladılar. Birinci Dünya Savaşı öncesinde popüler bir etkinlik halini almaya başlayan amateur radio aslında pek çok yeni gelişmeye ve tarihin önemli olaylarına da tanıklık etmiş olan bir radyo yayını şeklidir.

Amatör telsiz radyolar 20’li ve 30’lu yıllarda farklı araç ve modifikasyonlar eşliğinde tanıtılıyordu. Operatörlerin mevcut DX radyo istasyonlarında yeni araçların daha da kişiselleşmesini sağlayan yenilikler de ortaya çıkmaya devam ediyordu.

DX radyoların en son canlanışı ise İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra meydana geldi. Sınırlamalar bu dönemde iptal edildi. Amatör telsiz radyocular kısıtlamalara takılmadan yeteneklerini geliştirme fırsatı elde ettiler. Savaşın sona ermesinden sonra ise operatörleri tamamen özgür bırakıldı ve operatörlerin kaygılanacak bir şeyi kalmamış oldu.

Hayatınızı daha heyecan verici bir hale getirmek ve yeni şeyler keşfetmek istiyorsanız sizler de amatör yayınları dinleyebilirsiniz.

Kefken Adalarında Yayın Yapan DX Radyolar

Kocaeli il sınırları içerisinde yer alan ve Cebeci sahilinin karşısındaki 10  dakikalık mesafede bulunan Karadeniz adası Kefken’de DX radyo yayınları yapılmaktadır.

İpsiz Recep Emice’nin Kurtuluş Savaşı sırasında karargah olarak kullandığı bu ada kurtuluş savaşına da büyük katkısı olan bir adadır. Adadaki balıkçılık kooperatifi 75 tekneye sahiptir ve bu adada balıkçılık son derece gelişmiştir.

Kefken Adaları IOTA bölgesinde DX radyo yayınlarını dinlemek istiyorsanız https://dxnews.com/tc0m/adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlk DX Radyo İstasyonu Ne Zaman Kuruldu?

Yapılan araştırmalara göre ilk amatör radyo istasyonu 1898 yılında tanıtıldı. Woolwich Arsenal’de deneysel telsiz radyo donanımı olarak sunulan bu yayınlar Pilot donanım MeadeDennis tarafından kurulmuştur.

Modern radyolarda yer alan bütün ekipmanlara ve özelliklere sahip olan bu yayın bir takım gelişmelerden sonra Marconi’nin 1901 yılında ilk kez uluslararası temas kurmasına olanak vermesi ile büyük ses getirdi.

Amatör Telsiz Radyolar Eskiye Dönüş mü?

Her gün sayısız temasın kurulduğu ve milyonlarca sadık operatörün dünya çapında bir araya geldiği amatör yayıncılar sadece birbirlerini eğlendirmek ile yetinmiyorlar. Bu yayınlar aynı zamanda insanlar acil durumlar için veya olası felaketler için de kullanabileceği bir iletişim kanalı haline gelmiş durumda.

Eskiye dönüş gibi gözüken amatör radyolar aslında çağımızın tüm koşullarına ayak uydurarak gelişimini sürdürmeye devam eden yayınlar oluyor. Küresel bir hobiye de dönüşen bu nostaljik tutku dünyaya yeni bir yaşam tarzını da getiren bir tutku.

http://konhaber.com/haber-kefken_adalarinda_yapan_dx_radyo_istasyonlari_ile_amator_radyoculuk-705456.html

Bu haber 916 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

Kuşadası'na UHF Röle

Kuşadası'na UHF Röle ANARAD Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, Aydın-Kuşadası bölgesini kapsamak amacıyla kurulan UHF röl...

Amatör Radyoculuk Günümüz Kutlu Olsun

Amatör Radyoculuk Günümüz Kutlu Olsun Tüm dünyada her yıl 18 Nisan 'da kutlanan Dünya Amatör Radyoculuk Günümüz kutlu olsun...
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.