Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

SAKRAD Faaliyette

SAKRAD Faaliyette

Tarih 02 Nisan 2014, 14:32 Editör Haber Editörü

Sakarya Telsiz ve Radyo Amatörleri Elektronik Haberleşme Teknolojileri Derneği, Sakarya genelinde faaliyete girdi. Dernek üyeleri, rölelerini aktif hale getirerek, faaliyetlerine başladı.


Kısa adı SAKRAD olan, Sakarya Telsiz ve Radyo Amatörleri Elektronik Haberleşme Teknolojileri Derneği, Sakarya genelinde faaliyete girdi. Dernek üyeleri, rölelerini aktif hale getirerek, faaliyetlerine başladı.

Afet haberleşmesi ve amatör telsizcilik faaliyetleri amacıyla yaklaşık bir ay önce kurulan SAKRAD, Serdivan ilçesi Kırantepe mevkiinde bulunan antenler bölgesinde dernek üyelerinin röle kurma çalışmalarını tamamlamasıyla faaliyetlerine başladı. Dernek Başkanı Erdal Güler, yaptığı açıklamada, “Herkesin hatırladığı gibi 1999 depreminde ciddi bir felaket yaşadık. Haberleşmenin ne kadar önemli olduğuna hepimiz şahit olduk. Biz de bu gibi afet durumlarında haberleşmenin rahat sağlanması amacıyla kurulmuş bir derneğiz. 1999 depreminde de bizim gibi çalışan derneklerin haberleşmeyi sağlamaları sayesinde sadece Sakarya’da 200 kişi canlı olarak kurtarılmıştır.” dedi.

Amaçlarından birinin de afet bilincinin yaygınlaştırılması olduğunu söyleyen Güler, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda, kamu kurum personeline ve okullarda öğrencilere afet haberleşmesi konusunda eğitim vermeyi planlamaktayız. Şuanda da burada, telsiz rölemizi aktif hale getirmek için çalışma başlattık. Derneğimizin ve hem normal kullanım hem de afet haberleşmesi için VHF bandında 145.600 frekansı ve 83,5 tonda muhabereyi sağlayacak olan rölemizin başta Sakarya olmak üzere ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

Dernek Kurucu Üyesi Emrem Öngören de, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri başta olmak üzere, diğer deprem ve afetlerde iletişimin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını dile getirerek, dernek olarak asıl amaçlarının afet durumlarında telefon haberleşme sistemlerinin çökmesi nedeniyle, telsiz haberleşmesi alternatifinden yararlanarak can kurtarmak olduğunu söyledi.

Çalışmalarının sonunda mangal ziyafeti çeken dernek üyeleri, derneklerinin hayırlı olması temennisinde bulundular.


Bu haber 1439 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Duyurular

2018/2 Sınav Başvuruları Başladı

2018/2 Sınav Başvuruları Başladı Uzun bir aranın ardından KEGM yeni sınav organizasyonu için duyurusunu yaptı.

Çanakkale Zaferi Etkinliğine Hazır mısınız?

Çanakkale Zaferi Etkinliğine Hazır mısınız? TC18GL Çanakkale Zaferi kutlamaları kapsamında, İstanbul radyo amatör dernekleri ortak etkinlik yapacaklarını açıkl...
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.