Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Ortak Anten Devri Başlıyor

Ortak Anten Devri Başlıyor

Tarih 07 Aralık 2016, 12:23 Editör Haber Editörü

Nüfusu 10 binin altında olan yerleşim yerlerindeki işletmeci, kendisine ait anten tesisini, diğer işletmecilerle paylaşacak.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) "Hücresel Sistem Anten Tesisleri iile Telsiiz Erişim Şebekelerinin Paylaşımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, her türlü anten tesisi ve telsiz erişim şebekesinin kaynak israfının önlenmesi, hizmetin yaygınlaştırılması, hizmete erişimin kolaylaştırılması, kent ve yapı estetiği ile çevre gereklerini sağlayacak şekilde tasarlanması, kurulması ve paylaşılması, kurum tarafından etkin rekabet ortamının sağlanması esas olacak.

Paylaşım taleplerinin karşılanmasında ayrım gözetilmemesi ancak milli güvenlik, kamu düzeni gerekleri, doğal afetler ve acil durum ihtiyaçlarına yönelik taleplerin öncelikle karşılanması da esaslar arasında yer alacak.

Kulelerin, kurulacağı bölgeye ait coğrafi yükselti durumu da dikkate alınarak, en az 130 kilometre saat rüzgar hızına göre tasarlanması, buz yükü kalınlığının standart olarak en az 2 santimetre kabul edilmesi, işletmecinin kendine ait antenler için kullanacağı kapasiteye ilave olarak bir veya birden fazla işletmecinin faydalanabileceği en az 3 metrekare anten alanına sahip olması gerekecek.

Nüfusu 10 binin altında olan yerleşim yerlerinde International Mobile Telecommunications (IMT) yetki belgesi verilmesinden önce işletmeci, farklı teknolojideki yeni sistemini, mevcut anten tesisi kuracak ve bunu anten tesisi kuracak diğer işletmecilerle paylaşacak. Diğer işletmeciler tarafından kurulan bir anten tesisi ise kapsama alanı ve hizmet kalitesi gibi kriterleri karşılaması halinde söz konusu tesisi kullanacak. İşletmeci, yeni kuracağı anten tesisini, kendisi hariç en az iki işletmeci ile tüm paylaşım tiplerine imkan verecek şekilde kuracak ve paylaşacak. Bina içi anten tesisleri için bu yükümlülükler aranmayacak.

Otoyollar, hızlı ve yüksek hızlı tren hatları, bölünmüş karayolları, tüneller ile konvansiyonel tren hatları kapsaması için IMT yetki belgesi verilmesini müteakip kuracağı yeni anten tesislerinde işletmeci, yerleşim yeri nüfusuna bakılmaksızın istenilen yükümlülüklere tabi olacak.

Nüfusu 10 bin ve üzeri olan tüm yerleşim yerlerinde işletmeci, ilgili mevzuat ve imtiyaz sözleşmeleri ile IMT Yetki Belgesi hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla fiziki, teknik, idari veya hukuki kısıtlar bulunmadığı durumlarda paylaşım tiplerinden azamisini uygulayacak.

Bina içi, üzeri, yan duvarı, bina üzeri direk, minare, çevreye uyum kapsamında değerlendirilen tesisler ile elektrik ve aydınlatma direği gibi yerlere kurulan anten tesislerinin paylaşımı zorunlu olmayacak.

Bina içi anten tesisleri hariç olmak üzere nüfusu 10 binin altında olan yerleşim yerlerinde ve otoyollar, hızlı ve yüksek hızlı tren hatları, bölünmüş karayolları, tüneller ile konvansiyonel tren hatlarında IMT yetki belgesi verilmesini müteakip kurulan anten tesisleri için paylaşım talebi reddedilemeyecek.

Anten tesisi kurulumu için Kuruma müracaat tarihinde nüfusu 10 bin ve üzeri olan tüm yerleşim yerlerinde, 19 Mart 2016'dan 31 Aralık 2023'e kadar, işletmecinin bulunduğu herhangi bir emisyon noktasına yeni bir işletmecinin gelmesi ve söz konusu işletmecilerin paylaşım tiplerinden en az 3 tanesini uygulaması durumunda, bahse konu anten tesisindeki hücresel sistemler için uygulama başlangıcını takip eden yıla ait telsiz kullanım ücreti alınmayacak. Kule tipi anten tesislerindeki muafiyet için kule veya direk paylaşımının yapılması zorunlu olacak.

Bina içi anten tesisleri hariç olmak üzere nüfusu 10 binin altındaki yerleşim yerlerinde ve otoyollar, hızlı ve yüksek hızlı tren hatları, bölünmüş karayolları, tüneller ile konvansiyonel tren hatlarında, IMT yetki belgesinin verildiği tarihten, bugüne kadar geçen sürede kurulan yeni anten tesisi en geç bir yıl içinde yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilecek.

Bu haber 1526 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

KEGM’ne Taze Nefes

KEGM’ne Taze Nefes KEGM'nde kan değişikliği. Ruhsat ve Amatör Telsizcilik Şube Müdürlüğü'ne atama yapıldı...

Amatör telsizciler iftarda bir araya geldiler

Amatör telsizciler iftarda bir araya geldiler Türkiye’deki Amatör Telsizciler Düzce’de düzenlenen iftar programında buluştular.
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.