Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Amatörler Dev Tatbikatta

Amatörler Dev Tatbikatta

Tarih 30 Kasım 2016, 17:49 Editör Haber Editörü

En kapsamlı hastane tatbikatının iletişimini TAMAD üstlendi...

 
   TAMAD, (Tüm Telsiz Amatörleri Derneği) 29 Kasım 2016 tarihinde, Çekmece Kamu Hastaneler Birliği Esenyurt Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen deprem, yangın, KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) ve hastane afet planı uygulama tatbikatına iletişim desteği verdi.

    TAMAD, İstanbul İtfaiyesi, İGDAŞ, İSKİ, Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü, Kızılay gibi kamu kurumları ile UMKE, MAKUD, MAGAME AKB ve MADAK gibi arama kurtarma ekiplerinin katılımıyla, Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı hastane tatbikatı olan etkinlikte, mobil ve sabit istasyonları ile yer aldı.

    Tüm Telsiz Amatörleri Derneği TAMAD, işletmesini üstlendiği İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin en kapsamlılarından bir tanesi olan YM1KAD rölesi ile il geneli ve çevre illerle, sahip olduğu HF (High Frequency - Kısa Dalga) telsiz istasyonlarıyla da daha uzak illerle bir afet sırasında iletişim kurulması için destek verdi. Tatbikat sırasında, mobil ve sabit olan bütün ekiplerle birlikte hareket eden TAMAD üyesi telsiz amatörleri, Esenyurt Devlet Hastanesi’nin otopark alanında oluşturulan merkez istasyona raporlama yaparak, adım adım bütün tatbikatın koordinasyonunu gerçekleştirdi. Ayrıca merkezde kurulu olan iki adet HF istasyonlarla, Adana, Bolu, İzmir, Amasya, Kastamonu gibi illerle kısa sürede irtibat sağlanarak, deprem tatbikatı olduğu bilgisiyle bölge istasyonlarından dönüşler alındı.

    TAMAD Genel Başkanı TA1IHE Murat Kaygısız, tatbikatın son derece verimli geçtiğini kaydederek, telsiz haberleşmesinin, afet durumlarında ne kadar önem arzettiğine dikkat çekti. Ekip olarak bu gibi faaliyetlerde rol almaktan son derece mutlu olduklarını kaydeden Kaygısız; “TAMAD olarak amatör telsizciliğin anlaşılması ve eğitimli amatörlerin çoğalması için gayret ediyoruz. Her sınav öncesi verdiğimiz amatör telsiz eğitimlerimizin yanı sıra, derneğimiz üyesi olsun olmasın, katılım gösterebilen amatör telsizci arkadaşlarımızla rutin olarak bir araya gelerek, kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Allah bir daha Marmara depremi gibi felaketler göstermesin, ancak doğa olayları olabiliyor. Biz bu tatbikat ile, böyle bir afet durumu karşısında ne kadar kısa sürede reaksiyon gösterebildiğimizi, amatör arkadaşlarımızın nasıl koordine olduğunu ve en kısa sürede çevre ve uzak illerle sağlıklı iletişim kurabildiğimizi görmüş olduk” şeklinde konuştu.    Marmara depremi gibi büyük kapsamlı yıkımların görülebildiği afetler sırasında, günlük hayatın bir parçası haline gelen mobil, sabit telefon ve internet hatları büyük ölçüde hatta bazen tamamen çalışamaz hale gelebildiğinden, amatör telsiz istasyonları bu gibi durumlarda ciddi sorumluluklar üstleniyor. Hatırlanacağı gibi, 1999 depremi sırasında, amatör telsiz istasyonları, Marmara bölgesi ve ülkenin birçok noktasıyla sağlıklı bir iletişim gerçekleştirmiş, yardım unsurlarının koordinasyonu ve gerekli lojistiğin sağlanması anlamında büyük katkı sunmuşlardı.

    TAMAD gibi dernekler çatısı altında, daha organize bir şekilde bir araya gelen telsiz amatörlerinin bu tip afet tatbikatlarında yer almaları, gerçek bir yıkım anında, neler yapılabileceğinin pekiştirilmesini de sağlıyor.

Bu haber 2150 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

Kuşadası'na UHF Röle

Kuşadası'na UHF Röle ANARAD Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, Aydın-Kuşadası bölgesini kapsamak amacıyla kurulan UHF röl...

Amatör Radyoculuk Günümüz Kutlu Olsun

Amatör Radyoculuk Günümüz Kutlu Olsun Tüm dünyada her yıl 18 Nisan 'da kutlanan Dünya Amatör Radyoculuk Günümüz kutlu olsun...
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.