Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Afette Haberleşme ve Elektrik Paneli

Afette Haberleşme ve Elektrik Paneli

Tarih 21 Eylül 2016, 16:59 Editör Haber Editörü

1 Ekim 2016 tarihinde Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde “Afette Haberleşme ve Elektrik Paneli” düzenleniyor...


TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, Afette Haberleşme Ve Elektrik Paneli düzenliyor. Panele katılmak isteyenler için bildiri metni aşağıdaki gibidir.


İstanbul, her yıl Ağustos ayında, 1999 yılının Büyük Marmara Depremini hatırlayarak gündemine getirir, medyada büyük İstanbul depremine dair zamanlamalarda bulunan uzman görüşleri manşetlere taşınır.

Bu yıl da yine benzer uyarılarla kamuoyunda duyarlılık yaratılmaya çalışıldı.

Biz EMO İstanbul Şubesi olarak başta deprem olmak üzere herhangi bir afete karşı acil olarak alınması gereken güvenlik önlemleri kapsamında, kendi mesleki alanımız içinde yer alan elektrik ve haberleşme konusunu tüm boyutlarıyla masaya yatırarak hızla hayata geçirilmesini sağlamak üzere  1 Ekim 2016 tarihinde Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi’nde “Afette Haberleşme ve Elektrik Paneli” düzenliyoruz.

Olası bir afet anında zaman kaybetmeden hızla afet bölgelerine yardım ekip ve araçlarının  ulaşımının ve insanların birbirlerinden haberdar olmalarının önkoşulu olan haberleşme herhangi bir kesintiye uğramadan nasıl sağlanabilir? Kamu ve özel GSM şirketlerinin altyapıları yeterli midir, değilse ne gibi ek önlemler almaları gerekir? Amatör radyo ve telsizlerin daha etkili olarak devreye girmeleri nasıl sağlanabilir?

Afetlerde en önemli sorun elektriklerin  kesilmesidir. Özellikle gece aydınlatmaları, içme suyu ve arıtma tesislerinin devreden çıkması, hastanelerin hizmet veremez hale gelmesi vb durumların önüne geçilmesi ancak elektrik enerjisinin özellikle ana arterlerde kesintisiz sağlanmasıyla mümkün olabilir.

Bunun için var olan elektrik dağıtım ve indirici merkezleri yeterli midir? Bunları tahkim etmek için neler yapılabilir? Enerji üretim ve iletim hatlarının tahrip olarak kullanılamaz hale gelmesi durumunda acilen devreye sokulmak üzere hangi alternatif enerji kaynakları  geliştirilerek hazır hale getirilebilir? Bu konularda başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere ilgili meslek odaları ve STK’lar nasıl organize olabilirler?

Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, EMO, İTÜ Afet Yönetim Merkezi, TEİAŞ, Vodafon, Turkcell, İstanbul Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi, AKUT, TRAC (Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti), YTܒden konuşmacıların katılımıyla gerçekleşecek “Afette Haberleşme ve Elektrik Paneli”nde yukarıdaki soruların yanıtları ve yapılması gerekenler, uzman görüşleriyle tartışılacak.

Bu konuya basınımızın gerekli ilgi ve duyarlılıkla yaklaşacağına inanıyoruz.

Saygılarımızla

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ

Bu haber 2033 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Etkinlikler

Ham 4 Love

Ham 4 Love Team Papa'dan 14 Şubat için harika etkinlik...

SAKRAD 10 Kasım 'da Havada

SAKRAD 10 Kasım 'da Havada SAKRAD, TC10NOV cağrı işareti ile özel bir etkinlik düzenliyor...
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.