Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

TRAK JOTA'da

TRAK JOTA'da

Tarih 17 Ekim 2015, 16:27 Editör Haber Editörü

Jamboree çalışması bu yıl da Ekimin 3.haftasonu yapılıyor...


Her yıl ekim ayında gerçekleştirilen ve amatör telsizclik faaliyetlerinin gençler tarafından tanınmasına ve sevilmesine büyük katkısı olduğunu düşündüğümüz Jota-Jamboree çalışması bu yıl da İstanbul Cağaloğlu mevkiindeki İStanbul Erkek Lisesi bünyesinde gerçekleştiriliyor. 48 saat boyunca havada olunacak olan bu etkinlikte, özel çağrı işaretleri kullanılarak genç izcilerin telsiz sistemlerine ve muhabere şartlarına aşınalığı sağlanarak özendirilmesi amaçlanıyor.

Çalışmaya katılan TRAK Telsiz Amatörleri Derneği'nden yapılan açıklama şöyle;

"Her yıl ekim ayının 3. haftasonu yapılan Jota-Jamboree çalışmasında, İzci gruplarını amatör telsizciler ile biraraya getiren bu ve gelenekselleşen bu etkinlikte, hava şartlarının elverdiği ölçüde TRAK Telsiz Amatörleri Derneği olarak yine İstanbul Erkek Lisesi'nde faaliyetteyiz."

Kendilerine, amatör telsizciliği sevdirmek ve tanıtmak adına yapılan bu çalışmalara yaptıkalrı katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz.

JOTA Çalışması Nedir?

Bütün dünya izcilerinin havada buluştuğu çalışma olarak adlandırılır. Bu faaliyet ile izciler, amatör radyoculuk aracılığıyla dünyanın başka bölgesindeki izciler ile tanışarak faaliyetleri hakkında görüşebilmektedir.

1958 yılından bu yana her yıl Ekim ayının 3. hafta sonunda Uluslararası düzenlenen bu çalışmayla, 48 saat boyunca dünya izcileri birbirleriyle iletişim kurulabiliyor.

Belirtilen tarihler arasında Dünya İzcilik Bürosu, HB9S çağrı işaretine sahip kendi radyo amatör istasyonunu çalıştırarak farklı kamp alanlarındaki izcileri JOTA çalışması ile buluşturur. İsviçre’nin Cenevre kentindeki büronun vericileri, 10/15/20 metre, 160/80/40 metre ve Geneva yöresinde de 440/2 metre bandlarına ayarlıdır.

Dünya İzcilik Bürosu’nun tespitine göre 2010 yılındaki JOTA çalışmasına, yaklaşık 6.000 amatör radyo istasyonlarından 700.000’in üzerinde izcinin katıldığı bildirilmiştir.


Bu haber 2041 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Etkinlikler

Ham 4 Love

Ham 4 Love Team Papa'dan 14 Şubat için harika etkinlik...

SAKRAD 10 Kasım 'da Havada

SAKRAD 10 Kasım 'da Havada SAKRAD, TC10NOV cağrı işareti ile özel bir etkinlik düzenliyor...
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.