Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Parayı Veren Uydu Alabilecek

Parayı Veren Uydu Alabilecek

Tarih 27 Aralık 2014, 17:09 Editör Haber Editörü

Uzayda kişisel uydu dönemi başlıyor. En geç 10 yıl içerisinde isteyen kendi uydusunu uzaya atacak veya kiralayabilecek...


Haberleşme teknolojilerinin insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar gelişmiş ve çok çeşitlendiği bir dönemde yaşıyoruz. Küresel navigasyon hizmetleri, görüntülü haberleşme, mobil ortamda canlı görüntü içerikler almak hayatımızın sıradan kullanımları arasında. Ancak teknoloji kalanda ilerleme sınırlama tanımıyor. Hele bu ilerlemeyi ticari hizmetlerle de ilişkilendirme imkanı varsa kelimenin tam anlamıyla o zaman tadından yenmiyor. İşte yaklaşık bir yıldır gündeme gelmeye başlayan ‘mini uydu’projeleri tam da bu tanımlamaya uyuyor.

AĞIRLIĞI 5 KG

Geçen şubat ayında ilk olarak uzayda yörüngeye yerleştirilen uydular b ualanda yepyeni bir sayfanın açılmasını sağladı. Her biri 30 cm uzunluğunda küçük bir kutu büyüklüğünde olan uydulardan tam 33 tanesi iki haftalık bir süre içerisinde dünya çevresindeki yerini aldı. Her biri yaklaşık 5 kilo ağırlığındaki uydular hem kullanış hem de sunduğu imkanlar bakımından büyük avantajlar sunuyor. Üretilmeleri hem ucuz hem de çabuk olan yeni uydular teknolojik olarak da oldukça ileri. Dünya üzerindeki herhangi bir insanın yüzünü (Eğer gökyüzüne bakıyorsa) net olarak algılayabilen mini uydular çok sayıda olduklar için geniş bir alanı da kesintisiz izleyebiliyor. Ucuz maliyet daha şimdiden küçük ölçekli şirketlerin yanı sıra proje üreten üniversiteleri de kendi uzay programlarını oluşturma konusunda harekete geçirdi. Yatırımcıların asıl hedefi ise sıradan tüketicileri de uydu sahibi yapmak.

GÜCÜNÜ LAPTOP PİLİNDE TUTUYOR

Mini uyduların da aynı büyük ölçekli uydular gibi en büyük sorunları enerji. Büyük uyduların aksine yakıt depolayacak alanları bulunmayan mini uydular enerjilerini küçük güneş panellerinden alıyor. Ayrıca panellerden elde edilen enerji, mini uyduların içerisinde bulunan ve aynı zamanda diz üstü bilgisayarda da kullanılan akülerinde depolanıyor. Bu akünün güç seviyesi uydunun hayatını beliriliyor.

YÖRÜNGE MALİYETİ TAM 100 BİN EURO

Uzaya uydu gönderilmesinde karşı karşıya kalınan en büyük sorun maliyet. Halen 1 kiloluk nesnenin uzaya taşınma maliyeti 20 bin Euro seviyesinde bulunuyor. Bu 5 kg ile en hafif uydunun bile yörüngeye taşınma maliyetini 100 bin Euro’ya çıkarıyor. Ancak bu maliyetin özel şirketlerin uzay yarışına girmesiyle kısa sürede düşeceği belirtiliyor.

Bunun yanında uydu teknolojisinin küçülmesiyle 5 kiloya kadar inen ağırlıklarla artık Worldview 3 gibi ilk nesil uyduların da devri kapanacak.Worldview 3’ün ağırlığı yaklaşık 3 ton

UZAYDAN CANLI YAYIN

- Mini uyduları üretmek hem ucuz hem de hızlı olduğu için pazarlanmalarıda kolay olacak.

- ABD’de küçük ve orta ölçekli şirketler mini uydu teknolojilerini iş modellerine dahil etmeye başladı bile.

- Yatırımcıların asıl amacı sıradan insanları da mini uydu sektörüne çekerek gelişimi hızlandırmak.

- Sistemin yaygınlaşmasıyla tarım, şehirleşme, ormancılık ve felaketlerle mücadele konusu kolaylaşacak.

- Ayrıca kişisel kullanıma yönelik olarak geliştirilecek yeni yazılımlar popülerliği daha da artıracak.

- Bunların arasında en ilgi çekici olacak hizmet ise uzaydan gerçek zamanlı olarak gelecek görüntü olacak.

- Sayılarının binlere ulaşması beklenen mini uydularla dünyanın her köşesi her an izlenir hale gelecek.

- İsteyen kendi uydusuyla isteyen kiralamak suretiyle istediği yeri uzaydan canlı izleyebilecek.

Bu haber 1075 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

KEGM’ne Taze Nefes

KEGM’ne Taze Nefes KEGM'nde kan değişikliği. Ruhsat ve Amatör Telsizcilik Şube Müdürlüğü'ne atama yapıldı...

Amatör telsizciler iftarda bir araya geldiler

Amatör telsizciler iftarda bir araya geldiler Türkiye’deki Amatör Telsizciler Düzce’de düzenlenen iftar programında buluştular.
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.