Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

Arama-Kurtarmacılara Röle Şoku

Arama-Kurtarmacılara Röle Şoku

Tarih 08 Aralık 2014, 17:11 Editör Haber Editörü

Haftasonu Edirne'deki taşkına müdahale için görevlendirilen EDAK ve ANAK ekiplerinin kullanmak istediği amatör rölenin, sorumlusu tarafından kapatılarak, afet muhaberesi yapmaları engellendiği iddia edildi...


Konuya ilişkin ANAK tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklama şu şekilde;

"05.12.2014 tarihinde AKDF ye gelen çağrı üzerine, AKDF’ye üye dernek olarak sel baskını ve EDAK Ekibine destek için aynı gün ANAK olarak İstanbul’dan çıkış alınmıştır. İntikal edildiğinden itibaren EDAK ve ANAK Haberleşme Ekibindeki Amatör Telsizcilik Belgesine sahip arkadaşların nezdinde, Edirne 145.775 Amatör Rölesinde EDAK ve ANAK olarak muhabere yapılmaya başlanmıştır. Görev süresi boyunca Edirne Amatör Telsizcileri tarafından “ BU FREKANSTA KONUŞAMAZSINIZ YASAK” şeklinde başlayarak, görev süresince de çeşit mandallamalarına ve tacizlerine maruz kalarak 06.12.2014 saat 13.00 civarı röle kapatılmıştır. İstanbul’da bulunan Haberleşme Ekibinden arkadaşımızın kendi çabası sonucu Edirne’den bir Amatörü arayıp röle sorumluları tespit edip telefonla aramıştır. Bu sözde röle sorumlusu(!) arkadaşlardan bir tanesi ısrarla peşpeşe aranmasına rağmen telefonu açmamış, 1 saat sonrada tekrar aranmasına rağmen 2 defa meşgule atarak geri dönüş yapmamıştır. Tekrar Edirne’den ilk aranan amatör arkadaş aranmış ve oda telefonunu açmamıştır. Sonradan bu ilk aranan arkadaşın da 145.775 rölesinden “ BU FREKANSTA KONUŞAMAZSINIZ YASAK” şeklinde uyarıda bulunan arkadaş olduğu tespit edilmiştir. Aynı akşam 18.45 gibi sözde röle sorumlularından biri Edirne’deki Haberleşme Ekibini arayıp, röleyi kendisinin kapattığını, rölede muhabere yapmadan önce kendilerinden izin almamız gerektiğini ve emrivaki ile bizim röleyi kullandığımızı, rica edersek röleyi tekrar açacaklarını söylemiştir.

145.775 Röle frekansı kimsenin şahsi frekansı olmayıp, amatör telsiz haberleşmesine tahsis edilen bir frekanstır. Röle şahsa ait olabilir, ancak AFET VE ACİL DURUMLARDA KULLANMAK İÇİN KİMSEDEN İZİN ALINMAZ. Edirne’de hayat kurtarmak için gönüllü arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan bizlerin, Afet ve Acil Durum Muhaberesine müdahale etmek, sabote etmek ve yaptırmamaktan sorumlular hakkında yasal işlemleri en kısa zamanda başlatıyoruz.

Şimdi başta Edirne’deki Amatör Telsizciler olmak üzere soruyorum: O sel baskınında sizin anneniz, babanız, akrabanız, arkadaşınız veya bir tane bile hayvanınız olsa o röleyi kapatır mıydınız?

Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu Anadolu Arama Kurtarma Derneği
YM2EAK"


Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı "Amatör Telsizcilik Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği'ndeki ilgili maddeler ise şu şekilde;

"MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
a) Acil durum ve afet haberleşmesi: Amatör telsizcilerin afet, beklenmedik olaylar ya da can ve mal emniyeti, milli güvenlik ile ilgili durumlarla bunların tatbikatlarında olağanüstü hal ve acil durum haberleşmesinde görevli kuruluşlara yardımcı olmak üzere ilgili birimlerle veya kendi aralarında yaptıkları telsiz haberleşmesini,

ç) Afet ve acil durum haberleşme operatörü: Afet ve acil durum yönetiminde görev alan ilgili kuruluş akreditasyonu ile gönüllülük esasına dayalı olarak afet ve acil durum haberleşmesinde yer alan amatör telsizcileri, ifade eder.

MADDE 6 - (4) c) Afet ve acil durum haberleşmesinde görev alan kuruluşlara, ilk harfi E olan ve en az iki en fazla üçlü harf grubundan oluşan son ek tahsis edilir.

MADDE 23-( c) Afet ve acil durum haberleşmesi ve eğitim haricinde, amatör telsizcilik belgesi sahibi olmayan kişilerle haberleşme yapılması veya yaptırılması yasaktır."


Yorum sizin...


Bu haber 4682 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

2018/2 Sınav Sonuçları Açıklandı

2018/2 Sınav Sonuçları Açıklandı 28 Ekim'de yapılan 2018 2.Dönem Amatör Telsizcilik Sınav sonuçları açıklandı...

KEGM’ne Taze Nefes

KEGM’ne Taze Nefes KEGM'nde kan değişikliği. Ruhsat ve Amatör Telsizcilik Şube Müdürlüğü'ne atama yapıldı...
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.