Telsiz Haber telsiz
AnaSayfa Haberler Duyurular Etkinlikler ITUpSAT-1 ISS Video Galerisi Dernekler Reklam - İletişim

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Reklam

Solar Data

ANKET

Dijital mi Analog mu?

Tüm Anketler

112 Acil Dijitale Geçiyor

112 Acil Dijitale Geçiyor

Tarih 01 Eylül 2014, 19:03 Editör Haber Editörü

Acil ve afet zamanlarında haberleşmesini telsizler aracılığıyla yapan gelişmiş ülkelerdeki gibi Türkiye de artık 112 acilde sayısal telsiz sistemine geçiyor... Sağlık Bakanlığı, acil ve afet dönemlerinde acil sağlık hizmetlerinin koordine edilmesinde büyük önem arz eden haberleşme sisteminde büyük bir değişikliğe gidiyor.

Bakanlık, gelişmiş ülkelerde acil ve afet zamanlarında kullanılan sayısal telsiz uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılması için çalışma başlattı. 37 ilde sayısal telsiz çalışmasını tamamlayan Bakanlık, 2014 yılında ve sonrasında geri kalan diğer illerde de bu uygulamayı hayata geçirecek.

Böylelikle kapsama alanındaki bütün kullanıcılara aynı anda çağrı gönderilerek tepki / reaksiyon süreleri minimuma indirilecek. Bu sayede cep telefonu ile 20 acil servis terminale 40 dakikada ayrı ayrı verilen bir talimat, telsizle, hepsine aynı anda iki dakikada verilmesi mümkün hale gelecek. Bu çalışma sayesinde onlarca ambulansın acil durumun yaşandığı bölgeye sevk edilebilmesi için anında talimat verilebilecek.

Yatırım maliyetleri yüksek olan sayısal telsiz sisteminin, 15-20 yıl süreli çok düşük işletim maliyeti dikkate alındığında daha ekonomik olduğunu vurgulayan Bakanlık yetkilileri, cep telefonlarına her ay ödenen fatura probleminin telsizlerde olmadığının altını çizdiler.

Kaynak: www.umke.org

Bu haber 1181 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

KEGM’ne Taze Nefes

KEGM’ne Taze Nefes KEGM'nde kan değişikliği. Ruhsat ve Amatör Telsizcilik Şube Müdürlüğü'ne atama yapıldı...

Amatör telsizciler iftarda bir araya geldiler

Amatör telsizciler iftarda bir araya geldiler Türkiye’deki Amatör Telsizciler Düzce’de düzenlenen iftar programında buluştular.
TB2BKK TB2BKK
Baofeng DM-5R atağı ve piyasaya olası etkileri
TA2IH TA2IH
Mors Dersleri -3
TA3PK TA3PK
Morse Telgrafı

Reklam

vizyon telsiz, motorola turkiye

HAVA DURUMU


EN ÇOK OKUNANLAR

Kategoriler:
Ana Sayfa - Haberler - Duyurular - Etkinlikler
Video Galerisi - Dernekler / Kulüpler - Firma Rehberi
Hizmetler:
Facebook - Twitter - RSS
İletişim:
Künye - Bize Ulaşın
İhbar Hattı - Reklam

Sitemizde yer alan ve adımıza tasdiklenmemiş olan içerik, referans/kaynak belirtilmediği sürece kendimize ait olup, kaynak belirtilmeden başka ortamlarda yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 25. ve 36. maddeleri gereğince yasalara aykırıdır. İçeriği başka platformda paylaşmak istediğiniz taktirde, kaynak bilgisini yazının bitimine eklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde doğacak yasal sorumluluk, içeriği paylaşanlara aittir.